تزریق چربی صورت چگونه است؟

تزریق چربی چیست و چگونه انجام می‌شود؟

تزریق چربی صورت یا انتقال آن فرایندی  است که طی آن چربی از یک قسمت بدن گرفته شده و به قسمت دیگری از بدن منتقل می‌شود.در تزريق چربى، ما از بافت چربی به عنوان یک فیلر یا پرکننده استفاده می‌نماییم .بافت چربی معمولاً از نواحی‌ای مانند شکم، پهلو، پشت و پا برداشته شده، توسط متدهای ویژه‌ای تخلیص شده و سپس در ناحیه هدف مانند گونه، شقيقه، چانه، زاویه فك، دست، ژنيتاليا و غيره تزریق می‌گردد.

تزریق چربی

امروزه، پیوند اتولوگ سلول‌های چربی، از نقطه‌ای به نقطه دیگر، تحت عنوان تزریق چربی بسیار رواج پیدا کرده است. در تزريق چربى، سلول‌های چربى از نواحی‌ای كه بافت چربی غنی و فراوانی دارند و در عین حال مورد استفاده نيستند، خارج شده و به ناحیه هدف پیوند زده می‌شود.

لازم است بدانیم، یکی از نشانه‌های افزایش سن، کاهش حجم چربی‌های سطحی و عمقی صورت است. با افزایش سن، سلول‌های  چربی، کاهش سایز داده و باعث تحلیل حجم نواحى مختلف صورت و در نتيجه افتادگی پوست و ایجاد چروک و شیارهای عمقی روى صورت می‌شود.

روش‌های زیادی برای جبران این حجم از دست رفته وجود دارد كه می‌توان؛ تزريق ژل (فيلر)، تزريق جوان سازها و محرک‌های كلاژن را نام برد. تزریق چربی نیز یکی از همین روش‌هاست که در طى سالیان اخیر مورد استقبال ویژه‌ای واقع شده است.

تزریق چربی چیست و چگونه انجام میشود؟

 چه کسانی کاندیدای تزریق چربی هستند؟

  • کسانی که به دنبال افزایش سن و يا کاهش وزن شدید دچار افتادگی و لاغری ناخوشایند صورت شده‌اند.
  • کسانی که برای اصلاح صورت نیازمند حجم بالایي از ژل هستند.
  • كساني كه براى پر شدن صورت به‌جای استفاده از مواد کارخانه‌ای مانند ژل‌های حاوي هيالورونيك اسيد تمايل دارند از بافت طبيعى بدن خودشان استفاده کنند.

 چه کسانی کاندیدای تزریق چربی هستند؟

مزایا و معایب تزریق چربی چیست؟

تزريق چربى مزاياى فراوانى دارد. برای مثال:

  • بافت چربی برداشته شده از بدن يك فرد منبع بسیار غنی از سلول‌های بنیادی است و نقش به سزایی در شفافیت پوست، افزایش قوام پوست ، پرکنندگی و غيره دارد.
  • تزريق چربى به نسبت سایر روش‌ها، احتمال حساسيت پایین‌تری دارد.
  • تزريق چربى به نسبت سایر روش‌ها هزینه پایین‌تری دارد .
  • چون در تزريق چربى از بافت بدن خود فرد چربى برداشته می‌شود احتمال پس زدن و یا غیرطبیعی شدن در آن به نسبت پایین‌تر است.
  • در صورتى كه بدن شما، بافت پيوند زده شده را بپذيرد ماندگارى بسيار بالاترى نسبت به ساير روش‌های پرکنندگی خواهد داشت.

معايب تزريق چربى شامل وقت‌گیر بودن و نيمه تهاجمى بودن برداشت و تزريق چربى است.

تثبیت تزريق چربى در ناحیه صورت نيازمند تكرار تزريق دو الى سه بار با فاصله‌ی سه ماه است. احتمال تورم و كبودى در تزريق چربى نسبت به ساير روش‌ها بيشتر است. به عنوان كلام آخر، در خصوص مزايا و معايب بايد اضافه شود، تزريق چربى براى بدن (دست، ژنيتاليا و غيره) بسيار مقرون به صرفه‌تر از تزريق فيلر است. همچنين در افرادى كه نياز به حجم بالايى از فيلر براى اصلاح فرم صورت وجود دارد، تزريق چربى ارجح است.

معايب تزريق چربى

نحوه‌ی انجام تزریق چربی (پیوند اتولوگ چربی بدن)

این جراحی سرپایی به مدت دو ساعت در فضای استریل انجام می‌شود. در ابتدا بیمار باید گان و کلاه استريل مناسب جراحی پوشیده و روی تخت برقی که در آن امکان تنظیم ارتفاع وجود دارد دراز بکشد و آماده‌ی جراحى شود. سپس فشارخون، ضربان قلب و همچنین سطح اکسیژن بیمار توسط پزشک اندازه‌گیری می‌گردد. برای آماده‌سازی جراحی بیمار باید در ناحیه‌ای که قصد برداشت چربی از آن را داریم توسط محلول پوویدون آیدون (بتادین) استریل شود، سپس پزشک محلول  بی‌حس كننده تامی سنت (که شامل لیدوکایین، سرم نرمال سالین یا سرم رینگر لاکتات و اپی نفرین) است را در ناحیه‌ای که قصد برداشت چربی از آن را دارد زیر پوست تزریق می‌کند. به طور میانگین نیاز به ۳۰ الی ۴۰ دقیقه زمان وجود دارد تا بیمار به طور کامل بی‌حس شود. بعد از بی‌حسی نوبت به تخلیه می‌رسد. تخلیه چربی با استفاده از کانولا با قطر دو و نيم  میلی‌متر و همچنین سرنگ (به عنوان مکنده با ساکشن دستی) آغاز می‌شود. بعد از تخلیه چربی با حجم موردنظر، برای از بین بردن هرگونه احتمال خون‌ریزی پانسمان فشاری (با استفاده از چسب حصیری و گاز استریل) در ناحیه‌ی دستکاری شده فیکس می‌گردد. بعد از جراحی بیمار بيست دقیقه در سالن انتظار تحت نظر قرار گرفته سپس برای تزریق چربی آماده می‌شود .

در این بيست دقيقه، چربی‌ها برای تزریق آماده می‌شوند. (آماده‌سازی ممکن است با سانتریفیوژ ، شستشو ، فیلتره کردن و… انجام شود.)

چربی تخلیص شده بعد از آماده‌سازی بیمار (شامل استریل کردن محل تزریق، بی‌حسی تزریقی با لیدوکایین و مارک گذاری) با سوزن یا کانولا به نواحی موردنظر تزریق می‌گردد.

 بعد از معاینه توسط پزشک و در صورت نرمال بودن تمامی علایم حیاتی، بيمار قابل ترخیص است. لازم به ذکر است در صورت صلاح‌دید پزشک، آنتی‌بیوتیک تزریقی (معمولاً سفازولین، كليندامايسين، سيپروفلاكسازين)، داروی آرام‌بخش و سایر اقدامات لازم توسط پزشک قبل ، حین و بعد از جراحی تجویز می‌گردد.

مراقبت‌های بعد از عمل تزريق چربى، شامل عدم دست‌کاری و ماساژ صورت، عدم استعمال دخانيات و پرهيز از اشعه مستقيم خورشيد و UV  تا يك هفته بعد از عمل است.

نحوه ى انجام تزریق چربی

سئوالات متداول

تزریق چربی، یک پیوند اعضا است. در تزریق چربی بافت چربی از ناحیه از بدن که غنی از سلول‌های چربی می باشد برداشته شده و به نقطه هدف پیوند زده می‌شود. از آنجایی که همه سلول های تزریق شده در محل هدف قابلیت پیوند شدن با بدن را ندارند، معمولاً حجم عظیمی از چربی توسط خود بدن حذف می گردد. در تزریق چربی استاندارد توقع می‌رود حدود ۷۰ درصد از سلول ها توسط بدن حذف شده و ۳۰ درصد به بدن پیوند شود. آن ۳۰ درصد سلول چربی که بدن شما پیوند میخورد مانند بافت طبیعی بدن شما تا آخر عمر عمل میکند.

 گودی پلک پایین یا همان گودی زیر چشم ها به علت کاهش ضخامت پلک تحتانی و تحلیلی یا آتروفی چربی موجود در پلک تحتانی ایجاد می شود. همانطور که می‌دانید، پلک پایین منطقه بسیار حساسی است و ظرفیت پذیرش سلولهای چربی بزرگ راندارد.بنابراین برای رفع گودی و سیاهی پلک پایین یا زیر چشم ها باید از چربی های خرد و فیلتر شده مانند نانوفت و میکروفت استفاده نمود. (مراجعه شود به مطلب نانوفت) 

 باید بگوییم چربی فقط به نواحی قابل تزریق است که خود آن ناحیه حاوی سلول‌های چربی بوده باشد. برای مثال در نواحی مانند لبها یا بینی که سلول چربی ندارند بهتر است از پرکننده های دیگر مانند فیلر های هیالورونیک اسیدی استفاده نماییم.

 از مصرف دخانیات و الکل و قرار گرفتن در معرض آفتاب استخر و سونا برای یک هفته پرهیز نمایید.مصرف داروهای بعد از پیوند را جدی بگیرید تا یک هفته از خوابیدن روی صورت خودداری کنید. معمولاً تزریق چربی در دو الی سه مرحله با فاصله سه ماه بهترین نتیجه را برای مراجعه فراهم می کند.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش نوبت دهی، وقت مشاوره بصورت حضوری و یا غیرحضوری دریافت کرده و پس از کسب مشاوره و توضیحات، برنامه درمانی خود را آغاز نمایید.