ریزش موی سکه ای چیست؟

ریزش موی سکه‌ای زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن، فولیکول موها را به‌عنوان جسم خارجی در نظر گرفته و بدن علیه آن اقدام می‌نماید.همان‌طور که می‌دانید، وظیفه سیستم ایمنی بدن مقابله با عوامل عفونی مانند باکتری‌ها، قارچ‌ها و سایر عوامل بیماری‌زا است. در بدن یک فرد سالم، سیستم ایمنی می‌تواند بین عوامل بیماری‌زا و سلول‌های سالم بدن، تفاوت قائل شود و از آسیب به آن‌ها بپرهیزد؛ در این نوع از ریزش مو ، گلبول‌های سفید خون به پیاز مو حمله کرده و باعث تخریب آن‌ها می‌شوند. علت تحریک سیستم ایمنی در ریزش سکه‌ای تاکنون نامشخص است. مهم‌ترین عامل برای احتمال این نوع ریزش مو زمینه ژنتیکی است. تحقیقات نشان داده ریزش موی سکه‌ای بیشتر در افرادی اتفاق می‌افتد که زمینه خانوادگی آن را دارند. عواملی از قبیل استرس روانی شدید نیز می‌تواند، شروع‌کننده ریزش سکه‌ای مو باشد. برخی از بیماری‌های مزمن مانند دیابت قندی و رماتیسم، زمینه را برای ایجاد ریزش موی سکه‌ای فراهم می‌نماید که در ادامه بیشتر در خصوص آن‌ها صحبت خواهد شد.

ریزش موی سکه ای چیست

علل اصلی ریزش موی سکه‌ای چیست؟ 

علت اصلی ریزش این نوع ریزش  مانند سایر بیماری‌های خود ایمنی برای نوع بشر تاکنون مشخص نشده است. بیماری ریزش سکه‌ای مو در افرادی که سایر بیماری‌های خود ایمنی مانند دیابت نوع یک و یا روماتیسم مفصلی دارند بیشتر اتفاق می‌افتد. این نوع ریزش موی سکه‌ای که اسم علمی آن آلوپسی آره آتا است، معمولاً همراه با بیماری‌های زیر اتفاق می‌افتد:

 • بیماری‌های خود ایمنی تیروئید مانند هاشیموتو
 • ویتیلیگو یا همان پیسی
 • لوپوس
 • روماتیسم مفصلی

علل اصلی ریزش موی سکه ای

علائم ریزش موی سکه‌ای چیست؟

 1. کم مویی ناگهانی: ممکن است ابتدا با دیدن تعداد زیادی مو روی بالش و یا لباس‌های خود، متوجه افزایش چشمگیر میزان ریزش موهای خود شوید.
 2. در مرحله بعد، یک یا چند نقطه به‌صورت دایره‌ای دچار طاسی می‌گردد. ریزش سکه‌ای بیشتر در سر اتفاق می‌افتد اما می‌تواند در ناحیه ریش، ابرو و بدن نیز ظاهر شود. (آلوپسی آره اتای منطقه‌ای)
 3. اگر ریزش موها در این مرحله کنترل نشود، می‌تواند منجر به طاسی و یا از بین رفتن کامل موها در یک ناحیه یا کل سر شود. (آلوپسی توتالس)

علائم ریزش موی سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای چیست؟ 

ابتدا پزشک معالج باید از نوع کم‌خونی اطمینان حاصل نماید. برای تشخیص باید از پوست بیمار در ناحیه‌ای که دچار طاسی شده، نمونه‌برداری به عمل آید. سپس نمونه‌ی حاصله توسط میکروسکوپ مورد ارزیابی قرار می گیرد. درمان ریزش سکه‌ای شامل مراحل زیر است: 

 1. در صورتی که علت ریزش مو ، عفونت قارچی ناحیه‌ی طاسی باشد؛ ناحیه‌ی عفونی‌شده باید با درمان ضد قارچی خوراکی و موضعی درمان گردد.
 2. از آنجایی که ریزش سکه‌ای مو زمینه‌ی خود ایمنی دارد، مصرف کورتون موضعی به‌صورت پماد یا قطره‌ی حاوی کورتون، یکی از روش‌های درمانی قابل قبول در رفع این نوع ریزش مو است.
 3. در صورتی که ریزش موی سکه‌ای توسط درمان‌های ذکر شده در بالا کنترل نگردد، تزریق کورتون در ناحیه‌ی طاسی، با توجه به عدم جذب سیستمیک دارو، یکی از روش‌هایدرمانی بی‌خطر و موثر به حساب می‌آید.
 4. استفاده از محلول PRP، با توجه به حجم بالای سلول‌های بنیادی، یکی از روش‌های درمانی مناسب به جهت افزایش قدرت رگ زایی بدن و تحریک رشد مجدد فولیکول‌های مو به حساب می‌آید.
 5. مزوتراپی‌های حاوی ویتامین‌های مؤثر در تحریک رویش مجدد مو، یکی از روش‌های تکمیلی برای فراهم آوری مواد مغذی موردنیاز برای آغاز فرایند رشد مجدد موها به شمار می‌آید.

سئوالات متداول

 همانطور که قبل تر توضیح داده شد، ریزش موی سکه ای، اساساً یک نوع بیماری خود ایمنی به حساب می‌آید. هر عاملی که سبب تضعیف و یا اختلال در عملکرد سیستم ایمنی می شود، می تواند به عنوان عامل شروع کننده ریزش موی سکه ای در نظر گرفته شود. استرس‌های روانی، کم خوابی، عدم دریافت میزان کافی ویتامین ها به خصوص ویتامین دی، همگی عواملی هستند که می توانند شروع کننده حمله ریزش موی سکه ای به حساب آیند. گرچه در مورد احتمال ایجاد ریزش موی سکه ای، نمیتون از نقش ژنتیک چشم‌پوشی نمود.

 برای شروع ریزش موی سکه ای، سن مشخصی در نظر گرفته نشده است. گرچه بیشترین افرادی که دچار این عارضه می شوند، میانگین سنی ۳۰ سال دارند. این بیماری در مردان شایع تر از خانمها می باشد.

 اگر نگاه دقیق تری به علت ایجاد ریزش موی سکه بیاندازیم، می توانیم برای جواب این سوال پاسخ مناسبی پیدا کنیم. ریزش موی سکه ای توسط داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند انواع کورتون های تزریقی در محلی که دچار ریزش شده است و همچنین حذف مواردی که شعله ور کننده این بیماری میباشد، طی مدت ۶ ماه تا یکسال قابل درمان است. کسانی که دچار ریزش موی سکه ای شده اند و با درمان های ذکر شده در بالا به تنهایی به نتیجه دلخواه نرسیده اند، می توانند برای تسهیل روند بهبود از انواع مزوتراپی های موی استفاده نمایند. ( مراجعه شود به مقاله ی مزوتراپی ) 

خوشبختانه کورتون، مورد استفاده در درمان ریزش موی سکه ای، از نوع ضعیف ترین نوع کورتون ها می باشد. به علاوه تزریق اصولی این ماده در سطحی ترین لایه ی پوست، از انتشار این ماده به لایه های عمقی تر و انتشار این ماده در بدن جلوگیری می نمایید.

رعایت بهداشت ناحیه تزریق شده، عدم استفاده از محلول های شستشوی غیر استاندارد، عدم استفاده از عوامل شیمایی و فیزیکی مضر مانند رنگ مو ، اصلاح الگوی خواب و تغذیه، جزو مهمترین مواردی است که در درمان ریزش موی سکه ای باید در نظر گرفته شود.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش نوبت دهی، وقت مشاوره بصورت حضوری و یا غیرحضوری دریافت کرده و پس از کسب مشاوره و توضیحات، برنامه درمانی خود را آغاز نمایید.