زگیل چیست و چگونه درمان می شود؟

زگیل چیست؟ زگیل نوعی تومور خوش خیم پوستی است. که در اثر آلودگی انسانی ایجاد می گردد و نواحی مختلف بدن را مانند دست، پا و.. را درگیر می کند. یکی از انواع ضایعات پوستی عفونی شایع که در اثر ابتلا به ویروس پاپیلوما یا HPV ایجاد می شود. زگیل تکثیر غیر سرطانی سلول های پوستی است که می تواند شبیه به یک برجستگی کوچک روی سطح پوست نمود پیدا کند. ابتلا به ویروس زگیل، در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است. ویروس زگیل پوست همه نقاط بدن را می تواند آلوده نماید. ولی انواع مختلف زگیل روی دست، صورت و اندام تناسلی بیشتر ظهور می کند. به دلیل اینکه ویروس پاپیلوما بیش از ۶۰ نوع دارد، آلودگی با انواع مختلف ویروس می تواند علائم و عوارض متفاوت ایجاد نماید.

زگیل چیست ؟

انواع زگیل چگونه ایجاد میشوند؟

 پس از تماس ویروس پاپیلوما با پوست بدن این ویروس به راحتی به فرد انتقال می آورد. این ویروس به سطحی ترین لایه پوست حمله کرده و باعث رشد غیر طبیعی و سریع سلول‌های پوست می‌شود. ممکن است چند ماه طول بکشد تا یک زگیل به اندازه کافی رشدکرده و قابل رویت گردد. استعداد ابتلا به ویروس اچ ای وی با سن افراد رابطه عکس دارد و با افزایش سن احتمال ایجاد زگیل کاهش می یابد. ویروس زگیل برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف، قابلیت انتقال بالاتری دارد. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند در صورت تماس بخش های آلوده با بخش های سالم، ویروس زگیل می تواند، از یک ناحیه به ناحیه دیگر نیز منتقل شود. به همین علت در صورت مشاهده زگیل برای عدم انتقال آن به بخش‌های دیگر بدن باید، بلافاصله روند درمانی برای فردآغاز گردد. البته برخی ضایعات پوستی غیر عفونی بسیار شبیه به زگیل هستند. به همین علت قبل از شروع درمان باید نوع ضایعه مشخص گردد. این ضایعات پوستی، شامل انواع سرطانهای پوست، میخچه، تگ های پوستی و برخی انواع ضایعات پوستی غیر سرطانی خوش خیم هستند.

علائم زگیل چیست؟ 

همانطور که پیشتر ذکر شد زگیل ها معمولاً شبیه به ضایعات پوستی برجسته‌ای در سطح پوست تظاهر می نمایند. برخی زگیل ها تکی هستند و برخی دیگر گروهی رشد می نماید. برخی از انواع زگیل رشد سریع داشته و برخی از انواع دیگر رشد کندی دارد و در صورت عدم درمان سالها به همان شکل و اندازه باقی می‌ماند. زگیل ها معمولاً باعث ایجاد درد نمی شود. مگر این که در نواحی حساس بدن مانند کف پا و کف دست رشد کرده و تحت فشار قرار بگیرد. برخی زگیل ها می توانند در صورت دستکاری و یا تحت فشار قرار گرفتن علاوه بر ایجاد درد باعث قرمزی پوست و خروج ترشحات از آنها نیز شوند.

انواع شایع زگیل چیست؟

– زگیل های معمولی

بیشتر مواقع زگیل های معمولی به صورت تکی رشد می نمایند، اما می‌تواند به صورت گروهی نیز رشد کند، انواع زگیل های معمولی در هر ناحیه از بدن می توانند تظاهر پیدا کنند، اما بیشتر بر روی دست ها مشاهده می شود. این زگیل ها، ظاهر خشن دارند، گنبدی شکل اند و معمولاً به رنگ پوست یا قهوه ای رنگ هستند.

زگیل کف پا

زگیل های کف پا ضایعات ضخیم و سفتی هستند که می‌تواند همرنگ با پوست و یا تیره‌تر باشد. زگیل های کف پا به علت تحت فشار قرار گرفتن، هنگام راه رفتن و دویدن می تواند در سطح پوست فرو بروند و ظاهری پینه مانند ایجاد کنند. زگیل های کف پا اگر به صورت گروهی رشد نمایند و مسطح باشند می توانند انواع موزاییکی زگیل ها را ایجاد نمایند.

– زگیل های مسطح

معمولاً از انواع دیگر خوش خیم تر هستند ولی متاسفانه به علت عدم برجستگی، خیلی دیر تشخیص داده می‌شود. این نوع از زگیل ها به راحتی با شیو کردن به سایر نقاط دیگر می تواند انتقال یابد.

– زگیل های نخی

این نوع زیگیل مانند یک رشته نخ در نواحی حساس بدن مانند روی پلک، اطراف دهان و بینی رشد می نماید. معمولاً رنگی همانند پوست دارند و ظاهر خشن آنرا از پوست سالم متمایز می نماید.

– زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی در طی سالیان اخیر به علت رواج رابطه جنسی آزاد شروع بسیار فراوانی داشته است. زگیل تناسلی معمولاً در رابطه جنسی بدون پروتکشن از فردی به فرد دیگر منتقل می گردد. لازم به ذکر است بدانید حتی استفاده از کاندوم نیز نمی تواند به صورت قطعی جلوی انتقال ویروس زگیل را بگیرد. زگیل تناسلی در نواحی واژن، لبه ی خارجی آلت تناسلی و مقعد در خانم ها و آقایان مشهود می شود. زگیل تناسلی در آقایان معمولاً عارضه خطرناکی ایجاد نمی نماید؛ اما در خانم ها در صورت عدم درمان می‌تواند زمینه را برای سرطان های دهانه رحم فراهم نماید. از اینرو خانمها باید توجه ویژه‌ای به پیشگیری از انتقال به ریروس زگیل داشته باشند. زگیل های ناحیه تناسلی معمولا شبیه یک تکیه گوشت بیرون زده از سطح پوست می باشندو رنگ صورتی قهوه ای دارند.

انواع شایع زگیل

درمان زگیل

متاسفانه هیچ راهی برای از بین بردن ویروس زگیل در بدن افراد وجود ندارد. هر فرد در صورت ابتلا به ویروس پاپیلوما، تا آخر عمر، حامل این ویروس می باشد. اما با روش های گوناگونی می توان تظاهرات ویروس زگیل را از بین برد و جلوی ایجاد عوارض خطرناک مانند ابتلا به سرطان های دهانه ی رحم را گرفت. برخی از روش های شایع حذف ضواید پوستی ناشی از زگیل شامل موارد زیر هستند:

  • استفاده از نیتروژن مایع یا همان انجماد یا غیر کردن
  • استفاده از لیزر پلاسما یا همان سوزاندن
  • استفاده از ترکیبات دارویی مانند پدوفیلیا و سالیسیلیک اسید، بلئومایسین
  • معمولا با توجه به وخامت و تعداد ضایعات از یکی از روش های بالا و یا ترکیبی از آنها استفاده می شود.

روش پیشگیری از ویروس پاپیلوما

  • روابط جنسی کنترل شده
  • عدم استفاده از وسایل شخصی افراد دیگر
  • رعایت بهداشت در اماکن عمومی مانند استخر

اجتناب از تماس بخش های آلوده پوست با بخش های سالم در حین شیو کردن

سئوالات متداول

پس از آن که ویروس زگیل تناسلی وارد بدن فرد شود، این ویروس به طور برگشت ناپذیری در بدن فرد گیرنده، ساکن می شود. در نتیجه، در حال حاضر هیچ روش درمانی برای حذف قطعی ویروس زگیل  تناسلی از بدن افراد وجود ندارد. خوشبختانه با رعایت دقیق نکات بهداشتی، می توان از انتقال ویروس زگیل تناسلی به افراد دیگر جلوگیری نمود. بعلاوه در حال حاضر با انجام روشهای درمانی جدید، می تواند تا حد زیادی تظاهرات ویروس زگیل را محدود کرده و احتمال ایجاد سرطان های ناشی از آن را پایین آورد.

متاسفانه خیر، هیچ کدام از روش های جلوگیری از بارداری نمی‌تواند به طور صد در صدی جلوی انتقال ویروس زگیل را در حین رابطه جنسی بگیرد. استفاده از مواردی از قبیل کاندوم، تنها می‌تواند احتمال انتقال ویروس را کاهش دهد. همراهی واکسن های HPV  و همچنین داشتن رابطه ی جنسی امن، به طرز چشمگیری می تواند جلوی انتقال  ویروس HPV و بیماری های خطرناک ناشی از آن را محدود نمایید.

خوشبختانه در صورتی که برداشتن ضایعات ناشی از ویروس زگیل به طور کامل انجام گیرد، احتمال عود آن بسیار پایین می باشد. عود ظایعات پوستی ناشی از ویروس HPV در افراد با نقض سیستم ایمنی ممکن است اتفاق بیفتد.

بهترین روش حذف ضایعات ناشی از ویروس زگیل تناسلی استفاده از لیزر ها می باشد. پلاسما پلکسر، جزو جدید ترین دستگاه لیزری باشد که در این زمینه می توان از آن استفاده نمود. دستگاه پلاسما پلکسر با استفاده از اشعه مخصوص، باعث مرگ سلولی شده و می تواند ضایعات زگیل  را از بین ببرد. از روش های غیرتهاجمی و دارویی نیز می توان برای حذف ضایعات زگیل تناسلی استفاده نمود. یکی از موثرترین روشهای دارویی استفاده از محلول پدوفیلین می باشد. استفاده از محلول پدوفیلین ساده تر از استفاده از انواع لیزر هاست اما به علت احتمال بالای عود ضایعات و همچنین حذف ناکامل ضایعات، استفاده از این روش در سال های اخیر بسیار محدود شده است.