فیلر چیست و چه کاربردی دارد؟

 فیلر چیست؟

فیلر در واقع نوعی پر کننده ی پوستی برای جوانسازی و طراوت بخشیدن به پوست است که افراد برای بهبود ویژگی های صورت خود یا به دست آوردن ظاهری جوان تر، این پرکننده های پوستی را انتخاب می کنند. فیلر چین و چروک ها و خطوط را صاف کرده و حجم آنها را به صورت شما باز می گرداند .

روند پیری چگونه اتفاق می افتد؟ 

روند پیری از اولین روز تولد شروع می گردد. در یک نوزاد تازه متولد شده علاوه بر پروسه های مربوط به رشد و نمو، به طور همزمان پروسه های پیری و یا Aging  نیز اتفاق می افتد.

نوزاد تازه متولد شده با اولین گریه و به کارگیری عضلات صورت زمینه برای تشکیل چروک های ریز روی صورت خود را فراهم می نماید. تا سن ۲۵ سالگی در خانم ها و ۳۰ سالگی در آقایان روند پیری بسیار کند و تغییرات  ناشی از گذر زمان نامحسوس می باشند. با گذر از این سن، به ازای گذشتن هر یک سال، تغییرات ناشی از پیری پوست در صورت، گردن، دست ها و ناحیه دکلته مشهور شده و نمود پیدا می‌کند. اولین و مهمترین تغییرات ناشی از گذر زمان آسیب چربی های موجود در فت پدهای عمقی صورت میباشد. فت پد به بالشتک های عمقی چربی گفته می‌شود. بافت چربی عمقی یا هم فت های عمقی، ستون صورت را تشکیل می دهند و حجم مناسب آنها باعث ایجاد فرم زیبا در صورت می گردد.گذر زمان، کاهش وزن ناگهانی و استرس، حجم و سایز فت های عمقی صورت را کم کرده و رفته رفته باعث ایجاد دفرمیتی یا بدشکلی و شلی پوست صورت می‌گردد.

روند پیری و تاثیر آن روی بافت چربی عمقی نواحی مختلف 

اولین ناحیه ای که با گذر سن دچار آتروفی بافت چربی عمقی یا کاهش سایز شده، ناودان اشکی است. ناودان اشکی شیار مثلث شکلی است که در زیر پلک تحتانی قرار گرفته است. کاهش سایز چربی عمقی در این ناحیه سبب ظاهر نامناسب گونه و یا به اصطلاح قاچ خوردگی گونه افراد بالای ٢۵ سال می شود.

دومین ناحیه ای که با گذر زمان دچار گودی میشود، ناحیه مثلثی شکل اطراف بینی است. در این ناحیه علاوه بر بافت چربی عمقی، استخوان نیز، می تواند دچار آتروفی شود. ایجاد آتروفی و یا کاهش سایز بافت چربی در ناحیه مثلثی اطراف بینی، باعث ایجاد ظاهر نامناسب اطراف لب ها یا همان خط خنده می شود.

سومین ناحیه ای که با گذر زمان دچار دفورمیتی می گردد، اطراف چانه است. علت دفرمیتی اطراف چانه یا به اصطلاح گپ چانه، آتروفی بافت چربی عمقی در ناحیه گونه است. تحلیل رفتگی چربی عمقی در ناحیه ی گونه، باعث شلی پوست و افتادگی پوست روی استخوان زاویه فکی می گردد.

متعادل سازی صورت به وسیله ی فیلر چیست و چگونه انجام میشود؟

 متعادل سازی صورت یکی از جدیدترین روش های ابداعی توسط دکترسبا نوروزی است که در آن با تزریق فیلر در بافت چربی آتروفیک و یا تحلیل یافته، بدون تغییر در شکل و سایز اجزای صورت بافت چربی از دست رفته جایگزین شده و یک جوان سازی بسیار طبیعی و زیبا اتفاق می‌افتد. متعادل سازی صورت شامل تزریق  فیلر در عمقی ترین لایه ی صورت، در نواحی از قبیل، ناودان اشکی، ناحیه مثلثی اطراف بینی و گپ چانه است. متعادل سازی صورت تحت بی حسی موضعی انجام شده و باعث اصلاح فرم صورت، جوانسازی و لیفت طبیعی پوست می گردد.

چه فیلر هایی در متعادل سازی صورت استفاده می شود؟

فیلر هایی که برای متعادل سازی صورت استفاده می شوند، بسته به نوع ماده سازنده و ماندگاری به یکی از دو دسته زیر تقسیم می گردند:

 -دسته اول

فیلرهای موقت یا همان فیلرهایی که تحت عنوان ژل، برای عموم شناخته شده است. ژل های هیالورونیک اسیدی جزو پرکاربردترین و رایج ترین انواع فیلر یا پرکننده هایی است که در دهه اخیر به طور وسیعی مورد استقبال زیباجویان قرار گرفته است. ژل های هیالورونیک اسیدی، بسته به غلظت هیالورونیک اسید، ماندگاری بین ۶ ماه تا حداکثر یکسال و نیم  دارند. مزیت آنها قیمت اقتصادی و داشتن حلال است. اگر به هر دلیلی بخواهیم ژل های هیالورونیک اسیدی را حذف نماییم، میتوانیم با تزریق آنزیم هیالاز تمامی آثار ناشی از تزریق ژل را از بین ببریم.

-دسته دوم

فیلرهای نیمه موقت هستند. فیلرهای نیمه موقت،که نسل جدید تر از فیلر ها هستند، ماندگاری به نسبت بالاتری دارند. در ساخت این فیلرها از ترکیباتی مانندPCL  یا کلسیم هیدروکسی آپاتایت استفاده می شود. این فیلرها ماندگاری حدوداً دو الی سه ساله دارند و از نظر قدرت جوانسازی قوی تر هستند. تنها محدودیت آنها نداشتن حلال میباشد.

سئوالات متداول

نکات ذکر شده در بالا، یک اصل کلی، برای جبران بافت چربی از دست رفته بر اثر گذر سن می باشد. پزشک معالج شما در جلسه مشاوره با معاینه دقیق، می تواند شخیص دهد کدام یک از نواحی دچار تحلیل بافت چربی عمقی شده و نیاز به اصلاح فرم و حجم دارد.

حجم فیلر مصرفی، برای متعادل سازی صورت بسته به هر فرد متفاوت است. پزشک معالج بعد از معاینه دقیق، میزان آن را مشخص می نماید. هزینه تزریقات بسته به نوع نوع ماده مصرفی و حجم ماده مصرفی متفاوت است که معمولا در جلسه ی مشاوره ی حضوری تخمین زده می شود.

متعادل سازی صورت, معمولاً در یک جلسه نیم ساعته با بی حسی موضعی انجام می گیرد. مراقبتهای بعد شامل عدم دستکاری و شستشوی ناحیه تزریق شده به مدت ۲۴ ساعت است. همچنین باید از مصرف دخانیات و الکل تا حداقل ۴۸ ساعت بعد از تزریق پرهیز نمود. تا چهار روز بعد از تزرق، باید از خوابیدن روی صورت خودداری شود.

برای داشتن یک تجربه بی نظیر و بدون عارضه باید از تزریق مواد مصرفی مناسب و تکنیک درست استفاده شود.در صورتی که مراقبت های بعد ذکر شده در بالا به طور صحیح رعایت گردد، از تکنیک صحیح و با متریال درجه یک، استفاده شود، می‌توان گفت این روش بدون عارضه می‌باشد. عوارض مختصر شامل قرمزی و تورم و کبودی مختصر ناحیه تزریق به ندرت اتفاق افتاده و معمولا بعد از گذشتن مدت کوتاهی برطرف می شود.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش نوبت دهی، وقت مشاوره بصورت حضوری و یا غیرحضوری دریافت کرده و پس از کسب مشاوره و توضیحات، برنامه درمانی خود را آغاز نمایید.