لابیا پلاستی (Labiaplasty)

لابیاپلاستی

همان‌طور که میدانید، نقش زیبایی در زندگی فردی و اجتماعی غیر قابل انکار است. در گذشته به علت مشکلات فرهنگی و سانسورهای اجتماعی افراد به ظاهر آلت تناسلی خود توجه لازم را نداشتند و به همین دلیل نارضایتی‌های بسیاری از رابطه جنسی به وجود می‌آمده است. امروزه با افزایش سطح آگاهی افراد و همچنین پیشرفت اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی، روز به روز به تعداد متقاضیان جراحی‌های زیبایی زنان افزوده می‌گردد. لابیاپلاستی یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی زنان است که در آن به رفع اختلالات ظاهری لبه بیرونی آلت تناسلی خانم‌ها یا همان لابیای مینور(Labia Minora)  می‌پردازند.

لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لبه داخلی آلت تناسلی خانم‌ها که معمولاً به رنگ صورتی و یا قهوه‌ای است و در اطراف واژن قرار دارد، لابیای مینور نامیده می‌شود. لابیا مینور می‌تواند به‌صورت مادرزادی و یا به علل زیر بزرگ‌تر از حد نرمال و یا هایپرتروفیک(Hypertrophic)  باشد:

لابیاپلاستی چیست؟

 • علل هورمونی: مانند اختلالاتی که در آن هورمون‌های مردانه بیش از حد ترشح می‌شود.
 • بالا رفتن سن
 • زایمان و آسیب‌های بعد از آن

مضرات بزرگ بودن لابیای مینور

بزرگ بودن لابیاها علاوه بر ایجاد ظاهر ناخوشایند، می‌تواند زمینه‌ساز عوامل زیر نیز گردد:

 • غیر قرینگی مشهود و ناخوشایند در ظاهر ناحیه تناسلی
 • احساس ناراحتی و یا درد در حین رابطه جنسی
 • رطوبت بیش از حد ناحیه تناسلی و متعاقب آن عفونت‌های مکرر قارچی و باکتریال
 • اختلالات ادراری از قبیل بی‌اختیاری ادرار
 • اختلال در ارگاسم و یا رضایت از رابطه جنسی
 • پایین آمدن اعتماد به نفس و متعاقب آن رابطه زناشویی ناموفق

مضرات بزرگ بودن لابیای مینور

لابیاپلاستی، یک جراحی سرپایی است، که با بی‌حسی موضعی طی نیم ساعت انجام می‌شود و در آن بدون آسیب زدن به سایر بخش‌های آلت تناسلی تنها سایز و شکل لابیای مینور تغییر می‌کند. لازم به ذکر است، لابیای مینور هیچ‌گونه نقشی در ایجاد احساسات جنسی نداشته و به همین علت، لابیاپلاستی نیز هیچ تأثیری در حس جنسی فرد نخواهد داشت.

لابیاپلاستی چطور انجام می‌شود؟

امروزه، با توجه به درخواست و سلیقه‌ی مراجعین از ٢ تکنیک مختلف به نام‌های Trim و Wedge استفاده می‌شود.

Trim: در این تکنیک یک برش طولی سراسری در امتداد لابیای مینور زده شده و به صورت خطی بافت‌های اضافه حذف می‌گردد. در صورت نیاز، بخیه جذبی نیز در محل برش زده می‌شود. معمولاً با افزایش سن، تیرگی‌های ناخوش آیندی در امتداد لابیای مینور ایجاد می‌گردد. در روش Trim علاوه بر اصلاح فرم لابیاها، این بخش‌های تیره‌رنگ نیز حذف می‌گردد. این روش برای افرادی مناسب است که متقاضی تغییرات چشم‌گیر در ناحیه‌ی تناسلی خود هستند.

Wedge: در این روش برش V شکل در ناحیه لابیای مینور زده شده و بافت‌های اضافی حذف می‌گردد. سپس اطراف برش با بخیه جذبی به هم متصل می‌شود. این روش، به نسبت به روشTrim ، طبیعی‌تر است و برای کسانی که خواستار تغییرات جزئی‌تر و یا نامحسوس هستند، مناسب‌تر است.

لابیاپلاستی برای چه افرادی مناسب است؟

در ابتدا باید ذکر شود، لابیاپلاستی با جوان‌سازی واژن متفاوت است. جوان‌سازی واژن که شامل تنگ کردن، روشن‌تر کردن و یا اصلاح فرم خارجی واژن است تحت عنوان اقدامات غیرتهاجمی و یا واژینوپلاستی(Vaginoplasty)  انجام می‌گیرد.

برعکس واژینوپلاستی که معمولاً در افراد مسن با سابقه‌ی زایمان قابل انجام است، لابیاپلاستی هیچ ارتباطی با بخش داخلی واژن ندارد. لابیاپلاستی در افراد بین ١٨ الی ۶٠ سال سالم، قابل انجام است. همچنین، در افراد باکره که به‌صورت مادرزادی از بزرگی لابیای مینور خود رنج می‌برند لابیاپلاستی قابل انجام است.

مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم ذکر شد، عمل لابیاپلاستی یک عمل جراحی سرپایی است. لابیاپلاستی در فضای کلینیک قابل انجام است؛ زیرا پس از آن، نیاز به بستری وجود ندارد؛ مانند سایر عمل‌های سرپایی دیگر، بعد از عمل موارد ذکر شده توسط پزشک باید رعایت شوند. این موارد شامل:

 • رعایت بهداشت در ناحیه‌ی جراحی‌شده
 • مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده
 • اجتناب از مرطوب بودن ناحیه، توصیه می‌شود ناحیه‌ی جراحی شده، برای جلوگیری از احتمال رشد عوامل قارچی بعد از هر بار شستشو، توسط باد گرم سشوار کاملاً خشک گردد.
 • اجتناب از رابطه‌ی جنسی تا ١ ماه بعد از عمل
 • اجتناب از پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان و هرگونه تروما و ضربه

عمل لابیاپلاستی چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟

عمل لابیاپلاستی چه عوارضی می‌تواند داشته باشد؟

عمل لابیاپلاستی مانند سایر جراحی‌های دیگر، می‌تواند عوارضی موقتی، از قبیل موارد زیر را داشته باشد:

 • کبودی، تورم و خروج خونابه طی روزهای اول
 • عفونت ناحیه‌ی دستکاری شده که در صورت رعایت مسایل بهداشتی که قبلاً ذکر شد، به‌راحتی قابل‌اجتناب است.
 • احساس درد در روزهای ابتدایی بعد از جراحی

سئوالات متداول

عمل لابیاپلاستی، جزو جراحی های سرپایی می باشد. بعد از جراحی لابیاپلاستی نیاز به بستری در بیمارستان وجود ندارد و معمولاً یک الی دو روز بعد از عمل می توانید به فعالیت های روزمره برگردید. بعد از عمل لابیاپلاستی نیاز هست به مدت دو هفته از داشتن رابطه جنسی پرهیز نمایید. رعایت بهداشت ناحیه عمل و مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک معالج، برای جلوگیری از ابتلا به عفونت بسیار مهم می‌باشد. استفاده از لباس های زیر نخی و راحت تا یک ماه بعد جراحی، نتیجه بعد را مطلوبتر می نماید. 
در عمل لابیاپلاستی تنها قسمتی که از آلت تناسلی تحت دستکاری قرار می‌گیرد، لبه های آزاد و اضافه لابیا مینور می باشد. این بخش از لابیا‌های مینور، تاثیری بر روی قوای جنسی خانمها نداشته و عملاً فقط در بهبود زیبای آلت تناسلی تاثیر گذار میباشد.
بله پزشکان معالج شما، در صورت صلاح دید، بعد از معاینه دقیق ناحیه تناسلی می تواند همزمان با عمل لابیاپلاستی، برای رفع لاغری و تحلیل رفتگی بافت چربی ناحیه تناسلی تزریق چربی به این ناحیه را نیز به طور همزمان انجام دهد.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش نوبت دهی، وقت مشاوره بصورت حضوری و یا غیرحضوری دریافت کرده و پس از کسب مشاوره و توضیحات، برنامه درمانی خود را آغاز نمایید.