لایه برداری پوست

لایه برداری پوست چیست؟ 

لایه برداری پوست برداشتن سطحی از روی پوست است که به آن Peeling هم گفته میشود. در عمل لایه برداری، با برداشتن قشر سطح پوست از سلول های کهنه و مرده پوست به اصطلاح سبک و تازه شده و با این عمل علاوه بر شفاف شدن کلی پوست، جای جوش، منافذ باز پوست، کدری پوست و لکه های قهوه ای رنگ پوست نیز برطرف می گردد.

پوست سالم 

امروزه اهمیت جلوگیری از پیری پوست، بر کسی پوشیده نیست. باتوجه به میل به بقا و جاودانگی در انسان، روش های جوان سازی پوست و صورت امروزه بسیار رواج پیدا کرده است. اهمیت پوست سالم، علاوه بر ایجاد زیبایی بیشتر، به عنوان اولین سد دفاعی بدن در مقابل عوامل بیماری زا، در سلامتی و تندرستی غیر قابل انکار می باشد. پوست سالم، پوستی است که قوام و الاستیسیته مناسب داشته و تا حد امکان فاقد هرگونه لک، آکنه و چروک بشد. تعریف پوست سالم در افراد مختلف، با توجه به پارامتر هایی مانند سن، جنس، نژاد متفاوت می باشد. هدف از حفظ سلامت پوست، ایجاد بهترین کیفیت پوست برای هر فرد با توجه به شرایط سنی و بالینی آن فرد می باشد.

نگاه دقیق تر به لایه برداری پوست

همه ما تاکنون اصطلاح لایه برداری و اسکراب کردن پوست را شنیدیم. اما شاید از جزئیات آن باخبر نباشیم. عمل لایه برداری پوست یکی از روش های مناسب، برای حفظ سلامتی پوست، کمک به بهبود ظاهر پوست و همچنین جوانسازی آن می باشد. در لایه برداری با توجه به اینکه کدام لایه پوست مورد هدف باشد، اقدامات درمانی مختلفی انجام می دهیم. این اقدامات از نوع غیر تهاجمی مانند استفاده از کرمها، ماسک های لایه بردار تا نوع نیمه تهاجمی مانند لایه برداری هایی که در دوره فیشیال انجام می گیرد و نوع تهاجمی مانند استفاده از اسیدها و لیزرها متفاوت است. با توجه به نیاز مراجعه و درخواست آنها از لایه برداری هر یک از دسته بندی های ذکر شده در بالا قابل انجام می باشد. در این مقاله که توسط دکتر سبا نوروزی تهیه و تنظیم شده است، سعی بر آن داریم که مرور مختصری از انواع لایه برداری ذکر نماییم.

انواع روشهای مورد استفاده برای لایه برداریی پوست

در لایه برداری پوست با توجه به عمق لایه برداری و هدف از لایه برداری، از ابزارهای مختلفی استفاده می نماییم. به طور کلی لایه برداری به دو دسته ی لایه برداری شیمیایی و مکانیکی تقسیم می شود. در لایه برداری شیمیایی از ترکیبات شیمیایی برای برداشتن لایه های مرده و آسیب دیده پوست استفاده می کردند و در لایه برداری مکانیکی با سایش یا اشعه لیزر لایه نامطلوب را حذف می نماییم.

 لایه برداری های شیمیایی

لایه برداری شیمیایی خود زیر مجموعه های متفاوتی دارد. با توجه به نوع ماده و غلظت آن، عمق نفوذ ماده و همچنین مدت مواجه ماده با پوست لایه برداری مختلف را موجب می گردد. برای مثال در لایه برداری سطحی به جهت رفع کدورت های پوستی و تیرگی آن و همچنین رفع چین و چروک های کوچک از ترکیباتی مانند هیدروکسی اسیدها با غلظت ٢٠-٧٠ درصد استفاده می شود. این لایه برداری محدود به لایه اول پوست یا اپیدرمی باشد. برای لایه برداری های متوسط به جهت رفع اسکار آکنه گوده گذار یا Pitting و رفع تغییرات رنگی مربوط به مواجهه با آفتاب و ایجاد لایه برداری عمقی تر از ترکیب تری کلرو استیک اسید ها یا TCA  با غلظت متوسط استفاده می نماییم. لایه برداری عمقی برای رفع اسکار های عمقی پوست و همچنین درمان ضایعات پوستی مانند زگیل یا شواهد پیش سرطانی استفاده می شود. در لایه برداری عمقی از فنل ها استفاده می نماییم. لازم است بدانیم این نوع از لایه برداری عمقی جزو دسته ی لایه برداری های تهاجمی بوده و ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد.

لایه برداری مکانیکی 

در این نوع لایه برداری، با استفاده از سایش پوست و یا لیزر های لایه بردار، نواحی نامطلوب حذف می گردد. مانند لایه برداری های شیمیایی، این نوع لایه برداری نیز به سه نوع سطحی، عمقی و متوسط تقسیم شده است.

لایه برداری فیزیک سطحی، یا همان اسکراب کردن پوست: در این نوع از لایه برداری، یا استفاده از کرم یا محلول های زیر، لایه ی سطحی پوست حذف می گردد. استفاده از ترکیبات موضعی موجود در بازار و یا نوع سنتی آن تحت عنوان کیسه کشیدن پوست، تا حد زیادی در فرهنگ ما استفاده می گردد.

نوع متوسط: این نوع لایه برداری که در دسته ی دوره های فیشال انجام می گیرد، اثرات به نیست مطلوب تر و جا افتاده تری نسبت به سایر روش ها دارد. در لایه برداریبا عمق متوسط با ابزار سمباده مانندی مثل دستگاه میکرونیدلینگ، سطح پوست خراش های سطحی می خورد. در لایه برداری با عمق متوسط، پس از حذف لایه ی مرده ی پوست، شرایط برای جذب ویتامین ها یا مواد مزوتراپی فراهم می گردد. میکرونیدلینگ علاوه بر اثرات بسیار عالی برای لایه برداری این امکان را به پزشک معالج می دهد که بدون استفاده از سوزن، برای افرادی که ترس از سوزن دارند، مزوتراپی هم انجام بدهد.

لایه برداری عمقی: این نوع از لایه برداری، برای مشکلات پوستی شدید قابل استفاده می باشد. لایه برداری عمقی فیزیکی معمولا توسط لیزر های مختلف انجام می شود. با توجه به اینکه، لیزر از چه مکانیسمی برای رفع ضایعه ی پوست استفاده نماید، انواع لیزر اختراع و روانه ی بازار گردیده.

لیزر های CO2، لیزر های حرارتی و لیزر های کرایو از جمله ای لیزر های مورد استفاده در لایه برداری هستند.

سئوالات متداول

جواب سئوال

جواب سئوال

جواب سئوال