لیفت نخ

لیفت نخ (Thread Lift) چیست؟ 

 به جابجای چربی و بافت نرم صورت و گردن از یک نقطه به نقطه دیگر با استفاده از نخ‌های قابل جذب، لیفت نخ (Thread Lift) گفته می‌شود.

اساساً لیفت نخ با استفاده از انواع نخ‌های دندانه‌دار یا به ‌اصطلاح کاگ (Cogged) انجام می‌شود. در این روش که برای افتادگی‌های خفیف تا متوسط مناسب است؛ با لیفت صورت علاوه بر ایجاد زیبایی و جوان‌سازی، به علت برگرداندن بافت چربی افت کرده به محل قبلی خود، می‌توان قسمت‌های مختلف صورت را نیز پر‌تر کرد. روش لیفت نخ غیرتهاجمی و کم‌خطر است و در افرادی که توانایی لیفت صورت با جراحی را ندارند و یا به علت سختی و پرهزینه بودن آن، تمایلی به انجام جراحی ندارند؛ قابل انجام است. نخ‌های لیفت کننده اصطلاحاً نخ‌های کاگ یا دندانه‌داری هستند که با توجه به نوع ماده‌ی سازنده‌شان به ٢ دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند.

لیفت نخ (Thread Lift) چیست؟

انواع نخ‌های لیفت کننده

 • دسته اول نخ‌های کاگ از جنس PDO هستند که دارای ماندگاری 6 الی 8 ماهه هستند.
 • دسته جدیدتری از نخ‌های کاگ نخ‌هایی از جنس PCL یا  PLLAهستند، که ماندگاری بالاتری دارند و علاوه بر آن، اثرات ماندگارتری از قبیل تحریک کلاژن سازی و آب‌رسانی پوست را نیز دارا هستند. از معروف‌ترین نخ‌های PCL و PLLA می‌توان به نسخه‌های اپتوس (Aptos) و سیلوئت (Sihouette) اشاره نمود.

انواع نخ های لیفت کننده

باورهای غلط در خصوص لیفت نخ

 • نخ‌های مورد استفاده در لیفت صورت، همگی قابل جذب هستند. از این رو این باور که وجود نخ‌ها، در درازمدت می‌توانند، باعث ایجاد عفونت یا عارضه کنند باور غلطی است.
 • نخ‌های لیفت باعث بی‌حسی و فلج صورت می‌شود؛ این باور اشتباه هیچ پایه علمی ندارد. نخ گذاری اصولی با کمترین میزان آسیب تقریباً هیچ‌گاه باعث ایجاد این عوارض نمی‌گردد.
 • می‌توان در افتادگی‌های بسیار شدید نخ را جایگزین جراحی نمود؛ این باور غلط می‌تواند انتظار شما را نسبت به لیفت نخ به طور کاذب بالا ببرد. نخ‌ها همان‌طور که با هزینه و صرف زمان کمتری انجام می‌شوند، نمی‌توان از آن‌ها توقع معجزه را نیز داشت. همان‌طور که ذکر شد، نخ‌ها فقط در افتادگی‌های خفیف و خفیف تا متوسط قابل استفاده هستند.
 • نخ‌ها می‌توانند در صورت جابجا شوند؛ آن‌ها می‌توانند در صورت جابجا شوند و به جاهای دیگر مهاجرت کنند. در نخ گذاری استاندارد و اصولی سرنخ به نقطه غیر قابل تحرک در صورت فیکس شده و قابلیت حرکت ندارد.

باورهای غلط در خصوص لیفت نخ

مزایا و معایب نخ در مقایسه با جراحی لیفت

از مزایای نخ، به قابل برگشت بودن آن می‌توان اشاره کرد. برای افرادی که نمی‌خواهند تغییرات دائمی داشته باشند؛ نخ گذاری نسبت به جراحی ارجح است.

 • در نخ گذاری هیچ‌گونه احتمال اسکار و بخیه وجود ندارد.
 • نخ گذاری، با بی‌حسی موضعی و در فضای مطب انجام می‌گیرد.
 • در این روش نیاز به استراحت مطلق و گذراندن دوره نقاهت وجود ندارد.
 • احتمال کبودی و تورم در نخ گذاری بسیار کمتر از جراحی لیفت است.
 • تنها عیب لیفت نخ در مقایسه با جراحی، محدود بودن تغییرات پس از آن است. نخ گذاری یک روش غیرتهاجمی است و از آن نباید توقع تغییرات اغراق‌شده داشت.

کاربردهای لیفت نخ

 • لیفت ابرو، لیفت چشم گربه‌ای
 • اصلاح خط خنده و اندوه و قسمت میانی صورت
 • اصلاح افتادگی روی زاویه فک و یا سگینگ پوست (Sagging)
 • اصلاح افتادگی پوست گردن و غبغب

کاندیدهای مناسب جهت لیفت نخ

کسانی کاندید مناسب برای لیفت نخ هستند که در بازه سنی بین ۱۸ تا ۶۰ سال قرار دارند و متقاضی لیفت طبیعی صورت هستند.

کاندیدهای مناسب جهت لیفت نخ

روش انجام لیفت نخ 

در این روش ابتدا صورت بیمار با محلول ضدعفونی کننده مناسب، کاملاً از آلودگی‌ها پاک کرده و استریل می‌گردد. سپس نقشه نخ گذاری مناسب را، روی صورت بیمار کشیده و تعداد نخ تخمین زده می‌شود. به طور میانگین برای لیفت هر ناحیه نیاز به  2 الی 6 نخ کاگ وجود دارد. محل ورود نخ را با لیدوکائین اپینفرین بی‌حس نموده و با رعایت احتیاط‌های لازم نخ‌ها در لایه زیر جلدی کارگزاری می‌شود. در مرحله آخر میزان کشیدگی نخ در دو طرف، با فشار اندک قرینه شده و انتهای نخ با قیچی قطع می‌شود. در این روش ممکن است نیاز باشد، در محل ورود نخ که معمولاً لابلای موهای سر هستند، موها کوتاه شوند.

 

نکات مهم در مراقبت‌های بعد از انجام

نکته حائز اهمیت در لیفت نخ مراقبت‌های بعد از آن است. بعد از لیفت نخ از صحبت کردن و خنده‌های هیجانی، تحریک و دست‌کاری پوست، از قرار گرفتن در معرض اشعه آفتاب، UV و التراسونیک تا یک هفته بپرهیزید. ممکن است نیاز به مصرف یک دوره کوتاه آنتی‌بیوتیک و مسکن داشته باشید. یک هفته قبل و تا یک هفته بعد از نخ گذاری از مصرف دخانیات، داروهای رقیق‌کننده خون و الکل اکیداً خودداری نمایید. ممکن است بعد از نخ گذاری نیاز به فیکس کردن مکان نخ‌ها با چسب وجود داشته باشد. لطفاً در مراقبت و نگهداری چسب‌ها نهایت دقت را به عمل آورید.

سئوالات متداول

همانطور که قبلاً ذکر شد، لیفت با نخ تنها برای افتادگی های خفیف و خفیف تا متوسط قابل استفاده می باشد. لیفت حاصله با نخ، برای کسانی که خواهان تغییرات طبیعی و بدون عارضه هستند، بهترین گزینه می باشد. کسانی که افتادگی های بسیار شدید دارند یا صورت های بسیار لاغری دارند، به گونه ای که به اصطلاح دچار پوست اضافه در ناحیه صورت شده‌اند، بهتر است جراحی برداشت پوست و لیفت جراحی صورت را جایگزین استفاده از نخ نمایند.

هزینه لیفت با نخ، بستگی به نوع نخ مصرفی و همچنین تعداد نخ مورد نیاز دارد. که معمولا پزشک معالج با بررسی و معاینه مراجعه کننده می تواند در جلسه مشاوره و قبل از انجام کار، هزینه ی لیفت با نخ را تخمین بزند.

همانطور که از اسم آن مشخص است، لیفت با نخ، عملی بسیار کم تهاجم و سر پایی می باشد. معمولا بعد از انجام لیفت با نخ، یک دوره ی کوتاه آنتی بیوتیک و مسکن برای مراجعه کننده تجویز میگردد. متقاضیان لیفت با نخ باید دقت نماید، تا زمانی که نخ ها به صورت کامل در صورت جایگزین گردند، از حرکات شدید صورت هنگام غذا خوردن و صحبت کردن بپرهیزند. شاید لازم باشد، محل نخ گذاری توسط چسب تا یک هفته بی حرکت گردد. عمر نخ های قابل جذب با گرما رابطه عکس دارد. در نتیجه برای ماندگاری بیشتر نخ باید از در معرض آفتاب قرار گرفتن، استفاده از سولاریوم و سونا تا دو هفته بعد از نخ گذاری پرهیز شود.

لیفت با نخ یک عمل نیمه تهاجمی است که در آن احتمال آسیب به اعصاب و عضلات صورت بسیار بسیار پایین می باشد. نسل جدید نخ های قابل جذب، توسط حاملهای بسیار باریکی به نام کریر (career) در پوست جایگذاری می شوند. کریرها یا همان حامل‌های حاوی نخ، تیز و برنده نبوده و نمی‌توانند و به بافت صورت آسیب وارد نماید.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش نوبت دهی، وقت مشاوره بصورت حضوری و یا غیرحضوری دریافت کرده و پس از کسب مشاوره و توضیحات، برنامه درمانی خود را آغاز نمایید.