پی آر پی (PRP) چیست؟

پی آر پی (PRP) یکی از روش‌های بسیار مؤثر است که در آن با استفاده از اجزای خون خود بیمار، محلول معجزه‌آسایی برای تحریک و نوسازی قسمت‌های آسیب دیده در صورت، گردن، کف سر، دکلته، دست و ژنیتالیا استفاده می‌شود.

در روش PRP که به تازگی در شاخه‌هایی موفق به دریافت FDA از سازمان غذا و دارو آمریکا شده است، مقدار مشخصی از خون بیمار گرفته شده و در لوله‌های مخصوصی ریخته می‌شود؛ سپس با استفاده از دستگاهی که با آن سانتریفیوژ گفته می‌شود، اجزای مفید خون را تخلیص کرده و به نواحی آسیب دیده تزریق می‌شود. از جمله مهم‌ترین اجزای موجود در محلول پی آر پی، پلاکت‌ها هستند. با توجه به اینکه پلاکت‌ها محرک تولید فاکتور رشد یا Growth Hormone هستند؛ محلول پی آر پی، هنگامی که در نواحی آسیب دیده تزریق می‌شود، می‌تواند باعث رشد و تکثیر سلول‌های جدید شود.

پی ارپی(PRP)

فواید پی آر پی (PRP)

از فواید این روش می‌توان به درمان ریزش مو، افزایش تحریک کلاژن سازی پوست، ساخت الاستین، ماده بین سلولی و همچنین قابلیت رگ زایی نام برد.

هنگامی که پلاکت‌ها در معرض بافت‌های آسیب‌دیده قرار می‌گیرند، با ترشح پروتئین‌های خاص، روند ترمیم را آغاز می‌کنند.

فواید پی آر پی (PRP)

کاربردهای اصلی پی آر پی (PRP)  

  1. تزریق در فولیکول مو، به جهت تحریک ریشه برای تولید موی جدید، جلوگیری از ریزش مو، بهبود کیفیت پوست سر و درمان ریزش موی هورمونی با آندروژنیک
  2. جهت رفع آکنه، در همراهی با میکرونیدلینگ می‌توان از پی آر پی به عنوان ماده‌ی موثر استفاده کرد. در این روش ابتدا با سوزن‌های ظریف میکرونیدلینگ (Microneedeling) خراش‌های سطحی در پوست ایجاد می‌شود. سپس ترکیب معجزه‌آسای پی آر پی را به بافت آسیب دیده وارد می‌کنند تا علاوه بر لایه‌برداری عمیق پوست، ترمیم پوست را تسریع نمایند.
  3. رفع اسکار آکنه آتروفیک (atrophic) در همراه با سابسیژن (Subcision): در این روش ابتدا با سابسیژن چسبندگی زیر پوست را باز کرده سپس با استفاده از پی آر پی، علاوه بر جلوگیری از چسبیدن لایه‌های مختلف پوست، روند ترمیم تسریع می‌شود.
  4. رفع چروک‌های ریز صورت و بدن در همراهی با بوتاکس: در این روش ابتدا عضله‌ی هدف با سم بوتاکس به طور موقت فلج گردیده و بعد از ٢ هفته در صورت تداوم چروک‌های سطحی با استفاده از پی آر پی، روند جوان‌سازی تحریک می‌شود.
  5. به علت توانایی تحریک کلاژن سازی در سلول‌ها، پی آر پی یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش شفافیت و آب‌رسانی پوست در نواحی حساسی مانند زیر چشم، ناحیه‌ی ژنیتالیا و دست‌ها است.

ترکیب تزریق چربی با محلول پی آر پی با هدف افزایش شانس زنده ماندن سلول‌های چربی پیوند زده: لازم به ذکر است که این روش با افزایش قدرت رگ زایی باعث ماندگاری بیشتر سلول‌های چربی پیوند زده می‌شود.

مزایا و معایب پی آر پی (PRP)

مزایا و معایب پی آر پی (PRP) 

تزریق پی آر پی به علت طبیعی بودن و همسان بودن با اعضای بدن فرد، بسیار بی‌خطر گزارش شده است. پی آر پی هزینه بسیار پایینی دارد و نسبت به روش‌های دیگر از ماندگاری مناسب‌تری برخوردار است. این روش در شرایط استریل انجام می‌شود و احتمال عفونت در آن تقریباً صفر است.

این روش برای همه نواحی بدن از جمله نواحی حساس مانند زیر چشم، ژنیتالیا و دست‌ها نیز قابل استفاده است.

تزریق پی آر پی دوره نقاهت و مراقبت بعد از عمل خاصی ندارد و فقط نیازمند آن است که تا یک روز پس از تزریق، در ناحیه‌ای که تزریق پی آر پی انجام شده است، از شستشو و دست‌کاری بپرهیزیم.

پی آر پی در افراد سالم هیچ‌گونه ممنوعیتی ندارد. فقط برخی از افراد به علت شرایط جسمانی و نقص بدنی نمی‌توانند از مزایای پی آر پی بهره‌مند شوند. کسانی که سندرم نقص عملکرد پلاکتی دارند، کسانی که داروی ضد انعقاد مصرف می‌کنند، کسانی که از سرطان پوست رنج می‌برند و کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند، از جمله این افراد هستند.

سئوالات متداول

همانطور که قبلاً ذکر شد، برای انجام پی آر پی ابتداً بخشی از خون وریدی، از وریدهای سطحی مانند وریدهای موجود روی دست برداشته می شود. پس یکی از مهمترین نکات برای داشتن PRP مطلوب، عدم مصرف دارو، دخانیات و الکل حداقل یک هفته قبل از انجام PRP  می باشد. لازم به ذکر است مراجعین باید در صورت مصرف داروهای خاص و یا بیماری‌های مزمن حتما پزشک خود را مطلع نمایند. کمپرس فشاری سرد، برای کاهش درد و تورم حاصله در محل خونگیری بسیار موثر میباشد. در مرحله ی بعدی انجام PRP ، محلول PRP تهیه شده، با سوزن های بسیار ظریفی به ناحیه هدف تزریق می گردد. در نتیجه رعایت بهداشت ناحیه تزریق و عدم شستشو و دستکاری این ناحیه به مدت ۲۴ ساعت پس از تزریق یکی از الزامات بعد از انجام می باشد. در انتها مصرف آنتی بیوتیک و دارو های ضد التهاب، در صورت صلاح دید پزشک معالج، ممکن است دستور گردد.

پي آر پي، مانند هر پروسه دیگری باید توسط پزشک متخصص و در محيط کاملاً بهداشتی انجام می‌گیرد. در نظر گرفتن موارد احتیاط، مهمترین اصل در انجام صحیح PRP می باشد. پی آر پی، در افرادی که بیماری های خود ایمنی فعال، سرطان های ژنتیکی و بیماری های خونی دارند، غیر قابل انجام می‌باشد. سایر افراد سالم در صورت رعایت نکات آموزشی پس پی آی پی ،معمولا دچار عارضه نمی شود. عوارضی از قبیل تورم، کبودی مختصر، التهاب در محل تزریق یا برداشت PRP محتمل می باشد که معمولا بعد از گذشت چند روز به طور خود به خود برطرف میشود.

انجام پی آر پی مانند سایر پروسه های درمانی پوست و مو، برای حصول نتیجه ی بهتر نیازمند تکرار است. پروتکل درمانی انجام PRP بسته به صلاح دید پزشک در روز مشاوره تخمین زده می شود. شایعترین پروتکل درمانی انجام پی آر پی، درمان ماهیانه برای ٣ الی ۶ جلسه می باشد.