کاشت مو

کاشت مو چیست و برای چه افرادی قابل انجام است؟

به عمل انتقال مو از ناحیه‌ای که موهای سالم و پرپشتی دارد، به جاهایی که دچار طاسی و کم مویی شده‌اند، کاشت مو گفته می‌شود. کاشت مو در نواحی سر، ریش و ابرو قابل انجام است. این روش یکی از بهترین و طبیعی‌ترین روش‌ها برای رفع کم مویی در خانم‌ها و آقایان است. در کاشت مو، موها از ناحیه پرتراکم که بانک مو نام دارد، برداشت می‌شود. بانک موی اکثر افراد در پشت سر قرار دارد ولی در موارد نادری می‌توان از موهای سایر نواحی مانند موی سینه آقایان نیز به‌عنوان بانک مو استفاده نمود.

کاشت مو چیست

انواع روش‌های کاشت مو

روش‌های برداشت از بانک مو، به سه دسته کلی FIT,FUT و روش ترکیبی تقسیم می‌گردد. روش‌هایی که امروزه، با نام‌های تجاری جدید و متنوع روانه بازار شده‌اند همگی، جز زیرمجموعه‌ی FIT هستند. ازجمله‌ی این روش‌ها  SUT،FUT,SUPER FUE را می‌توان نام برد. 

در متد FUT، بخشی از پوست سر به همراه موهای موجود روی آن، از پشت سر جدا شده، زیر میکروسکوپ قرار می‌گیرد؛ سپس موهای سالم از آن برداشته شده و با سوزن‌های بسیار ظریفی در ناحیه کم تراکم کاشته می‌شود.

در روش FIT بدون برش و جراحی موها با پانچ از پشت سر جدا شده سپس ادامه مراحل کاشت انجام می‌شود.

در روش ترکیبی نیز هر دو روش  FIT و FUT  به یک‌باره انجام می‌شود و نتیجه‌ی بسيار بهتر و با کیفیت‌تری حاصل می‌گردد.

انواع روش هاس کاشت مو

مزایا و معایب هر دو روش 

از مهم‌ترین مزایای روش FUT دستیابی به بانک موی بسیار غنی‌تر است. در روشFUT، بخشی از پوست پشت سر بیمار بخیه می‌خورد و با اینکه سختی‌ها و مراقبت‌های بعد از عمل بیشتری دارد، برای افرادی که نیازمند تعداد بالای مو برای پیوند و یا متقاضی کاشت ابرو هستند، بسیار مناسب‌تر است. در این روش امکان تنظیم خواب مو بسیار راحت‌تر انجام می‌گیرد و سرعت انجام کار و بهبود فرد نیز بیشتر است.

روش FIT جزو روش‌های غیرتهاجمی کاشت مو به حساب می‌آید. در روشFIT، هیچ زخم و بخیه‌ای در ناحیه‌ای که به‌عنوان بانک مو در در نظر گرفته شده، ایجاد نمی‌شود. موها با دستگاهی به نام پانچ از ناحیه‌ی بانک مو خارج شده، سپس به ناحیه کم تراکم پیوند زده می‌شوند. روش FIT برای افرادی که طاسی آن‌ها کوچک و محدود به یک منطقه خاص است، روش ارجح محسوب می‌گردد.

روش ترکیبی مزایا و معایب هر دو روش را به طور هم‌زمان داراست. به کمک ترکیب دو روش FIT و FUT، می‌توانیم طاسی‌های بسیار وسیع را، با تراکم قابل قبول درمان نماییم. تنها محدودیت این روش، قوام پوست سر مراجعه‌کننده است؛ به طوری که نباید چسبندگی بالایی به استخوان زیر داشته باشد و دارای طول حداقل ۵ سانتی‌متری نیز باشد.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، در روش‌های جدیدتر SUPER FUE,SUT و میکروگرفت، با به‌کارگیری دستگاه‌های اتوماتیک و هوشمند، برای برداشت بهتر موها، می‌توان تراکم و خط رویش بهتری ایجاد کرد. در این روش‌های جدیدتر، به علت جداسازی تک واحدی فولیکول‌های مو و کاشت تار به تار موها، در افرادی با بانک موی خیلی ضعیف نیز، کاشت پرتراکم امکان‌پذیر می‌شود.

در تمامی روش‌های ذکر شده در بالا اساس، ثابت و یکسان است و همگی در اصل مشترک هستند. گرچه، پیشرفت علم تاکنون نتوانسته نوع بشر را از جراحی کاشت مو، بی‌نیاز نماید؛ اما با اختراع روش‌های جدید شاهد انجام کاشت مو طبیعی با ظرافت بیشتر و کیفیت بالاتری هستیم.

روش هاس کاشت مو

نکات حیاتی بعد از کاشت مو 

موهای تازه کاشته شده، مانند نهال تازه کاشته شده، نیازمند مراقبت و رسیدگی فراوانی هستند که در صورت سهل‌انگاری ممکن است، روند کار را دچار اختلال کند.

این مراقبت‌ها شامل موارد زیر است:

  1. تا دو هفته بعد از کاشت مو شستشو فقط با افشانه سرم شستشو و بدون وارد کردن فشار به موهای تازه پیوند خورده انجام می‌گیرد.
  2. لازم است بعد از کاشت، در صورت صلاح‌دید پزشک، آنتی‌بیوتیک، مسکن، داروهای مکمل حاوی زینک، ویتامین ب۱۲، سیستین، ب۶ و ویتامین سی جهت جلوگیری از عفونت و پس زدن بافت پیوند زده شده استفاده شود.
  3. تا شش ماه بعد از کاشت، از شامپو با فرمولاسیون سبک و شویندگی ملایم استفاده گردد. از قرار دادن موهای کاشته شده در معرض باد سشوار و مواد شیمیایی جداً پرهیز به عمل آید.
  4. استفاده از مزوتراپی، PRP و سایر روش‌های تقویتی و مکمل کاشت مو از ماه دوم پس از کاشت در صورت صلاح‌دید پزشک، توصیه می‌شود.

نکات حیاتی بعد از کاشت مو

سئوالات متداول

 کاشت مو، مانند کاشت نهال در خاک نیازمند مراقبت های مهمی می باشد؛ که باید با کمال دقت انجام شود. موهای کاشته شده در ابتدای امر بسیار حساس و آسیب پذیر هستند، پس تا جای امکان نباید به آنها ضربه وارد شود. بنابراین برای جلوگیری از ریزش موهای تازه کاشته شده، تا شش ماه بعد از کاشت مو، از استفاده از کلاه پرهیز کنید. بهتر است در طی این مدت، شستشو موهای تازه کاشته شده، با افشانه و محصولات شستشوی ضعیف انجام می گیرد. رعایت بهداشت ناحیه کاشت شده و مصرف داروهای آنتی بیوتیکی و همچنین ویتامین ها، علاوه بر جلوگیری از ایجاد قارچ نتیجه کاشت مو را نیز مطلوب تر میکند. استفاده از الکل و دخانیات، از یک هفته قبل الی یک ماه بعد از کاشت مو ممنوع میباشد. تزریق مزوتراپی از ماه دوم برای داشتن موهای خوش حالت و پرپشت بسیار کمک کننده می باشد. برای کسانی که کاشت مو ناموفق داشتن، بهره گیری از پی آر پی، برای تحریک فولیکولهای مو، روش بسیار مناسبی جهت رشد مجدد موها می باشد.

موهای کاشته شده بعد از گذشتن یک سال، شرایطی مشابه موهای طبیعی دارند و کسانی که کاشت مو انجام دادن، بعد از گذشتن یک سال، برای زیبایی بیشتر موها می توانند از رنگ موهای استاندارد استفاده نمایند. برای جلوگیری از آسیب فولیکول های تازه کاشته شده، تا یک سال از کاشت مو، بهتر است از استفاده از مواد شیمیایی و رنگ موها و همچنین سشوار با باد گرم جلوگیری به عمل آید. پس از گذشتن این دوره زمانی استفاده از موارد فوق به بلامانع می باشد. اصلاح کردن موهای کاشته شده مانند موهای طبیعی بعد از تثبیت موها قابل انجام می باشد.

 برای داشتن خواب موی مناسب، تبحر کاشتکار بسیار اهمیت دارند. پس برای داشتن موهای طبیعی حتماً از پزشکان متبحر و با تجربه کمک بگیرید. چرب کردن موها با روغن آرگان و شانه کشی و عدم استفاده از کلاه برای داشتن خواب موهای زیبا بسیار موثر می باشد.

شما می‌توانید با مراجعه به بخش نوبت دهی، وقت مشاوره بصورت حضوری و یا غیرحضوری دریافت کرده و پس از کسب مشاوره و توضیحات، برنامه درمانی خود را آغاز نمایید.