کنترل چربی

پوست چرب چیست؟

پوست طبیعت از چند لایه مختلف تشکیل شده است. حفاظت از این چند ناحیه وابسته به ترشح چربی از غدد سباسه می باشد. غدد سباسه ساختار های طبیعی در پوست انسان هستند که با ترشح سبوم یا همان ماده روغنی که روی سطح پوست را می پوشاند، از پوست محافظت می کند. با توجه به اینکه ترشح غدد سبوم در هر فردی به چه میزان باشد به پوست را به سه دسته تقسیم می کنیم؛ پوست های چرب، پوست های مختلط و پوست های خشک. پوست چرب، پوستی است که ترشح سبوم در آن بیشتر از حد مورد نیاز برای بدن باشد. افرادی که دارای پوست چرب هستند معمولاً پوستی براق و درخشان دارند. در صورتی که در این نوع تایپ پوستی مراقبت‌های لازم به عمل نیاید ضایعات پوستی فراوان مانند آکنه،کمدون سر سیاه، منافذ باز و کمدون سر سفید محتمل می گردند.

 

علائم پوست چرب چیست؟

پوست های چرب دارای چندین خصوصیت بارز هستند که می‌توانند ما را در تشخیص و درمان کمک کند.

 براق بودن غیر طبیعی و بیش از حد پوست: در افرادی که دچار چربی بیش از حد پوست هستند همواره یک لایه روغنی براق روی سطح پوست را پوشانده است. این افراد معمولا پس از مدت کوتاهی بعد از شستشو پوست، احساس سنگینی و آلودگی در سطح پوست خود می کند.

 منافذ باز: منافذ باز به طور کلی در هر پوستی موجود است، مشکل هنگام ایجاد می‌شود که این منافع سایز بزرگ تر پیدا می کنندو در سطح پوست نمایان می گردند. این منافذ بزرگ شده، به پوست ظاهر پوست پرتقالی می دهند.

آکنه و ضایعات پوستی: افرادی که تایپ پوستی چرب دارند، به دلیل ترشح زیاد از حد چربی برای ایجاد انواع آکنه بسیار مستعد هستند. در افراد با تایپ پوستی چرب، کمدون سرسیاه یا همون جوش سرسیاه، کمدون سرسفید یا همان جوش زیر پوستی وجوش های چرکی بسیار شایع تر از افراد با تایپ پوستی مختلط یا خشک هستند.

 

چه مواردی چربی بیش از حد پوست را تشدید می نماید؟

شستشوی نامناسب: شستشوی بیش از حد پوست و یا عدم شستشوی کافی پوست باعث تشدید چربی پوست و عوارض ناشی از چربی می شود. عدم استفاده از شوینده های مناسب هم می تواند مستقلاً، روند چرب شدن پوست را سرعت ببخشد.

 استفاده از مواد آرایشی نامناسب: در چند سال اخیر مواد آرایشی خاصی برای افراد با پوست چرب طراحی و روانه بازار شده است. این نوع محصولات آرایشی به عنوان محصولات آرایشی بدون روغن یا Oil Free بهترین گزینه برای افراد با پوست چرب هستند. و مواد آرایشی قدیمی تر، که حاوی مقدار قابل توجهی چربی بودن باعث بسته شدن منافذ پوست و تحریک بیش از حد پوست در نتیجه تحریک ترشح سبوم و ایجاد آکنه و چربی پوست شدند.

عدم استفاده از آبرسان: در صورتی که پوست بدن فرد بدون آب یا اصطلاحا دهیدراته شده باشد، بدن برای جبران مشکل کم آبی به صورت غلط ترشح سبوم را افزایش میدهد. لذا یکی از راههای کنترل چربی پوست، درمان کم آبی پوست با انواع آبرسان های موضعی و تزریقی می باشد.

عدم تعادل هورمونی: ترشح بیش از حد برخی هورمون ها مانند هورمون های زنانه، که در طی بلوغ و دوره ی بارداری اتفاق می افتد، ترشح غدد سباسه را افزایش می‌دهد. ترشح بیش از حد غدد سباسه، موجب چربی بیش از حد پوست، ایجاد آکنه و انواع عوارض ناشی از چربی می شود.

 

چرا باید میزان چربی پوست را تنظیم نماییم؟ 

چربی پوست به میزان نرمال، برای داشتن پوست سالم و شفاف الزامی است. چربی پوست در حد معقول، جلوی چروک شدن پوست را می گیرد و همچنین چربی پوست، محیطی را برای رشد باکتری ها و عوامل بیماری زا تا مساعد می‌کند. در کل، چربی پوست عامل بسیار مفیدی است که از پیری پوست جلوگیری کرده و از آن در مقابل عوامل عفونی محافظت می کند.

مشکل زمانی ایجاد می شود که ترشح پوست، بیش از حد نرمال گردیده و باعث عوارض پوستی همانند موارد ذکر شده در بالا گردد.

 

مراقبت از پوست در افراد دارای پوست چرب

افرادی که تایپ پوستی چربی دارند، برای اجتناب از عوارض چربی پوست، باید بیش از سایر افراد روتین های پوستی را رعایت نمایند. این روتین های پوستی شامل موارد زیر می گردند:

استفاده از شوینده ی مناسب: برای افرادی که تایپ پوستی چرب دارند، شست و شوی دو بار در روز یک بار صبح و یک با عصر توصیه می گردد.

بهتر است برای تایم صبح، ازشوینده هایی با قدرت شویندگی ملایم تا متوسط استفاده شود و همچنین برای تایم عصر، استفاده از شوینده های قوی تر با خاصیت لایه برداری خفیف توصیه می گردد. برای افراد با تایپ پوستی چرب اسکراب هفتگی با ماسک های لایه بردار توسط اسکین تراپیست مجرب توصیه می شود.

استفاده از تونر : یک تونر مناسب، می تواند به حذف آلودگی های موجود در پوست خصوصا به دنبال استفاده از مواد آرایشی کمک کند.

استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب: همانطور که پیشتر ذکر گردید، استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب، خصوصلا انواع سبک و فاقد روغن برای افراد با تایپ پوستی چرب بسیار مناسب می باشد.

 

درمان پوست چرب

درمان پوست چرب خفیف: در درمان پوست چرب خفیف، علاوه بر رعایت روتین پوستی ذکر شده در بالا، استفاده از روش های نوین کنترل چربی پوست با استفاده از ماسک های مخصوص مانند ماسک های حاوی خاک رس توصیه می گردد.

درمان پوست چرب شدید: در صورتی که با رعایت روتین پوستی و استفاده از دوره های فیشال، چربی پوست همچنان بی‌رویه باشد؛ میتوان از درمان‌های دارویی برای کنترل ترشح چربی که توسط غدد سباسه ترشح می گردد، استفاده نمود.

استفاده از محلول های موضعی تنظیم کننده ی چربی، استفاده از لایه بردار های موضعی و خوراکی از جمله این موارد هستند.

سئوالات متداول

جواب سئوال

جواب سئوال

جواب سئوال