0 تا 100 تزریق بوتاکس

0 تا 100 تزیرق بوتاکس، منافع، عوارض، مراقبت ها و هزینه ی آن

در این مقاله قصد داریم به هر آنچه که باید در مورد 0 تا 100 تزریق بوتاکس، منافع، عوارض، مراقبت ها و هزینه ی آن، لازم است بدانیم بپردازیم.

بهترین تجربه از تزریق بوتاکس زمانی حاصل می‌شود که توسط پزشک ماهر و با متریال درجه یک انجام گیرد. در کلینیک دکتر سبانوروزی همه پروسیجرها با جدیدترین تکنیک های روز دنیا و بهترین مواد اولیه انجام می گیرد.

0 تا 100 تزریق بوتاکس دکتر سبا نوروزی

تزریق بوتاکس (Botax) چیست؟

بوتاکس (Botax) نام تجاری سم بوتولینیوم (Botulinum Toxin)تولید شده از باکتری Clostridium Botulinum می باشد. سم تولید شده توسط این باکتری در مقادیر بالا میتواند باعث فلج عضلات شود. دوزهای خفیف تر این سم می تواند به طور برگشت پذیری حرکت عضلات را در ناحیه تزریق شده کاهش دهد. محققین از سم بوتولینیوم یا همان بوتاکس برای کاهش قدرت عضلات در موارد بالینی و زیبایی استفاده های متفاوتی می نمایند. جالب است بدانید از حدود ۴۰ سال قبل سازمان غذا و داروی آمریکا  FDAاستفاده از سم بوتولینیوم یا بوتاکس را در مصارف پزشکی تصویب کرده است.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس چگونه عمل می کند؟

سم بوتولینیوم توکسین، که با نام تجاری بوتاکس چند سالی است مورد استقبال گسترده قرار گرفته است، با اثرگذاری روی پایانه های عصب و عضله، باعث مهار ایمپالس های مربوط به انقباض شده و همین عامل سبب فلج موقتی عضلات بعد از قرارگیری در معرض سم بوتولینیوم می شود. این نوع فلج موقتی از نوع فلج شل بوده که بعد از گذشت چندین ماه به طور خود به خودی از بین می رود.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟

تزریق بوتاکس و کاربردهای آن در علم پزشکی

همانطور که قبل تر هم اشاره شد، مهم ترین کاربرد سم بوتاکس، کاهش قدرت عضلات است. به همین سبب می توان از این ماده برای رفع موارد زیر استفاده نمود :
– فلج موقتی عضلات ناحیه خط اخم، پیشانی و دور چشم برای کاهش خطوط اخم، پیشانی و پنجه کلاغی
– کاهش قدرت عضلات بالابرنده لب فوقانی برای رفع لبخند لثه ای
– لیفت طبیعی کناره چشم و ابرو (Fox Eyes)
– کاهش قدرت عضلات چانه برای رفع نمای پوست پرتقالی روی چانه
– کاهش قدرت عضله جونده برای رفع دندان قروچه
– کاهش قدرت عضلات پایین آورنده لب تحتانی برای رفع خط اندوه
– کاهش قدرت عضلات گردن برای رفع خطوط طولی گردن
– کاهش قدرت عضلات دخیل در ایجاد میگرن در نتیجه جلوگیری از ایجاد حملات میگرنی
– کاهش تعریق در ناحیه زیر بغل کف دست و کف پا
– کاهش درد حین نزدیکی در خانمها با کاهش توان عضلانی واژن برای درمان واژینیسموس
– کاهش درد حین دفع مدفوع برای درمان اختلالات مقعدی
– کاهش تون عضلانی مری و معده برای درمان سوء هاضمه

کاربردهای تزریق بوتاکس در علم پزشکی

تزریق بوتاکس چگونه انجام میشود؟

 بوتاکس بسته به نوع بافت، هدف و نتیجه حاصله در عمق های مختلف از سطح بدن تزریق می گردد. شایعترین فرم تزریق بوتاکس در لایه سطحی پوست با سوزن های بسیار نازک می باشد. این نوع تزریق معمولاً بدون درد می باشد؛ اما در افراد بسیار حساس می توان قبل از انجام تزریق بوتاکس از پمادهای بی حسی موضعی استفاده نمود. مدت زمان تزریق بوتاکس میانگین بین ۵ الی ۱۰ دقیقه به طول می انجامد. معمولاً ۵ الی ۱۰ روز بعد از تزریق بوتاکس اثرات خارجی آن نمود پیدا کرده و طی دوهفته اثرات آن به حداکثر می رسد.

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

برای افراد بالای ۱۸ سال که توقع واقع گرایانه ای از تزریق بوتاکس دارند، میتوان تزریق این ماده دارویی را به عنوان یکی از گزینه‌های درمانی در نظر گرفت. تزریق بوتاکس مزایای فراوانی دارد که به اختصار چندین مورد آن را در این مقاله ذکر می نماییم :
1- کاهش چین و چروک های حاصل از انقباض عضلات در نواحی مختلف صورت و بدن
2- لیفت نسبی و طبیعی چشم و ابرو و نوک بینی
3- افزایش زیبایی لب ها در حین خندیدن
4- درمان تعریق بیش از حد
5- درمان دندان قروچه
6- درمان واژینیسموس (رفع درد واژن در خانم ها در حین نزدیکی)
7- درمان سوهاضمه و اختلالات دفع مدفوع

تزریق بوتاکس در چه افرادی ممنوع است؟

– افرادی که بیماری خود ایمنی فعال دارند.
– خانم های باردار
– کسانی که در تزریقات قبلی دچار حساسیت به سم بوتاکس شده اند.
– افراد مبتلا به نارسایی کلیه و اختلالات عصبی

حقایق جالب در مورد بوتاکس

حقایق جالب در مورد بوتاکس

 بوتاکس، پرکاربرد ترین و مقرون به صرفه ترین ماده تزریقی برای جلوگیری از روند پیری پوست می باشد. سالیانه میلیون ها نفر از اثرات مثبت بوتاکس برای جوانسازی و زیبایی در سراسر جهان استفاده می نمایند. استفاده از بوتاکس در طی سال‌های گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته که علت آن احتمال عوارض کم و اثرگذاری فوق‌العاده ی آن می باشد.

سئوالات متداول

بوتاکس مانند هر روش درمانی دیگر در صورتی که توسط پزشکی ماهر با متریال درجه یک انجام ‌گیرد، تقریبا بدون عارضه می باشد. کبودی و تورم مختصر محل تزریق معمولاً طی چند روز به طور خود به خودی برطرف شده و نباید ذهن متقاضیان تزریق بوتاکس را درگیر نماید.

افتادگی پلک جزو عوارض ناشایع در تزریق بوتاکس است. علت آن انتشار ماده بوتاکس در عضله بالا برنده پلک فوقانی و در نتیجه فلج موقت آن است. افتادگی پلک و یا همان پاور ابرو بعد از تزریق بوتاکس معمولا بعد از ۴ تا ۶ هفته به طور خود به خود برطرف خواهد شد.

افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس به طور خود به خودی پس از گذشتن میانگین ۴ الی ۶ هفته به طور کامل برطرف می شود. استفاده از کمپرس گرم، مصرف قطره های چشمی مانند قطره آپراکلونیدین یا نفازولین این دوره را کوتاه تر می کند. استفاده از دستگاه های حرارتی مانند هایفو (Hyfo) و آر اف (RF) نیز برای کوتاه کردن این دوره زمانی بسیار کمک کننده می باشد.

  • عدم شستشو و درستکاری ناحیه تزریق برای ۲۴ ساعت
  • پرهیز از خم کردن گردن برای ۴ ساعت اول
  • پرهیز از خواب و دراز کشیدن افقی در 4 ساعت اول انجام تزریق
  • عدم فعالیت سنگین برای ۴۸ ساعت اول 
  • عدم مصرف دخانیات، الکل و ویتامین های گروه ب از ۲۴ ساعت قبل الی ۴٨ ساعت بعد از تزریق

 هزینه ی تزریق بوتاکس مانند هر پروسیجر دیگری با توجه به نوع برند مصرفی و حجم مورد استفاده، هزینه متفاوتی در بر خواهد داشت.