کک و مک چیست و چگونه درمان می شود؟

همه چیز در مورد کک و مک و لکه های پوستی از طریق ایجاد تا درمان و هزینه

کک و مک یا لک های پوستی

رفع کک و مک یا لک های پوستی با لیزر از بین برنده رنگدانه پوست و بی حسی موضعی انجام می گیرد.
از دیرینه تاکنون داشتن پوست صاف و شفاف جزء اساسی‌ترین معیارهای زیبایی به حساب می‌آمده است. در کلینیک پوست و موی دکتر سبا نوروزی با بهره گیری از دانش روز و جدیدترین دستگاههای می توان بدون هیچ عارضه ای داشتن پوست سالم و بشاش را تجربه نمود.

پوست سالم چه پوستی است؟

ساختار پوست سالم از چندین نوع سلول مختلف تشکیل شده است؛ یکی از این سلول ها، سلول های حاوی رنگدانه یا همان ملانوسیت ها میباشند. ملانوسیت‌ها مسئول ساختن ماده‌ای به نام ملانین هستند. ملانین یا همان رنگدانه های پوست در پاسخ به برخورد پوست با اشعه افتاب توسط ملانوسیت ها تولید میگردند. پوست سالم پس از قرارگیری در معرض آفتاب و تحریک ملانوسیت‌ها به طور یکنواخت ملانین یا رنگدانه ی قهوه ای تولید میکند. تولید یکنواخت رنگدانه ی قهوه ای، باعث تیره تر شدن رنگ پوست سالم یا همان برنزه شدن می گردد. در صورتی که قسمتهایی از پوست بیشتر از سایر قسمتها را رنگ دانه تولید کند، در همان ناحیه ای که رنگدانه بیش از حد تولید شده است لکه های پوستی یا کک و مک ایجاد میشود و پوست را از حالت سالم به حالت نا سالم و نامطلوب مبدل می نمایید.

علل ایجاد کک و مک یا لکه های پوستی

کک و مک یا لکه های پوستی علل مختلفی دارند؛ مهمترین علت ایجاد کک و مک یا لکه های پوستی برخورد اشعه آفتاب با پوست می باشد. اشعه افتاب با تحریک ملانوسیت‌ها موجب تولید بیش از حد ملانین و ایجاد کک و مک یا لکه های پوستی میشود. سایر علل ایجاد لکه های پوستی یا کک و مک شامل موارد زیر می باشد :

  • افزایش سن
  • اختلالات هورمونی مانند بلوغ و حاملگی
  • مصرف داروهای لایه بردار به صورت غلط
  • ژنتیک
  • نقش اختلالات هورمونی در جهت کک و مک یا لکه های پوستی

ترشح بیش از حد برخی هورمون ها خصوصاً هورمون های زنانه، از قبیل استروژن و پروژسترون باعث ایجاد کک و مک یا لکه های پوستی می گردد. به همین علت است که خانمها در زمان بلوغ و همچنین در زمان بارداری به علت ترشح بیش از حد هورمون های زنانه و استعداد بیشتر برای ایجاد کک و مک یا لکه های پوستی باید بیش از پیش مراقبت های پوستی را رعایت نمایند. عدم رعایت مراقبت های پوستی در دوران بلوغ و در زنان باردار یا افراد مبتلا به اختلالات هورمونی مانند افراد PCO می‌توانند ضایعات جبران‌ناپذیری به پوست صورت و بدن خانم ها وارد نماید.

درمان کک و مک یا لکه های پوستی

درمان لکه های پوستی یا همان کک و مک بر دو اصل کلی استوانه است. اصل اول شامل رفع کک مک های قدیمی یا لکه های پوستی قدیمی و اصل دوم شامل جلوگیری از ایجاد کک مک و لکه های پوستی جدید میباشد.

رفع کک و مک یا لکه های پوستی قدیمی

برای رفع کک و مک یا لک های پوستی قدیمی، بهترین روش به کارگیری از لیزرهای است که ملانین موجود در ملانوسیت ها را هدف قرار می‌دهد. این دستگاه با تاباندن اشعه های مخصوص باعث کاهش فعالیت ملانوسیت‌ها و در نتیجه کاهش تولید تولید ملانین یا رنگدانه ی قهوه ای پوست می شود.

رفع کک و مک یا لکه های پوستی قدیمی

نتیجه ی کاهش رنگدانه ی قهوه ای، روشن تر شدن پوست در ناحیه ای است که مبتلا به کم و مک شده است. برای داشتن نتیجه ی بهتر می توان توامان با لیزر رفع کک و مک از روش های کمکی مانند مزوتراپی های روشن کننده و میکرونیدلینگ نیز استفاده نمود. 

جلوگیری از ایجاد کک و مک یا لکه های پوستی جدید

برای جلوگیری از ایجاد لک های پوستی جدید حتماً استفاده مکرر و صحیح از کرم ضد آفتاب را در روتین پوستی خود بگنجانید. کرم ضد آفتاب برای داشتن بیشترین اثر و سد کردن مناسب نور آفتاب نیاز به تکرار هر ۴ تا ۵ ساعت یک بار دارد. توجه به این نکته ضروری است که کرم ضد آفتاب را در محیط های سرپوشیده مانند منزل نیز باید استفاده نمود.

دستگاه رفع کک و مک و لکه های پوستی که در کلینیک دکتر سبا نوروزی

دستگاه رفع کک و مک و لکه های پوستی که در کلینیک دکتر سبا نوروزی استفاده میگردد، جدیدترین و موثرترین دستگاه در رفع کک و مک و لکه های پوستی می باشد. این دستگاه با فرستادن امواج مخصوصی بدون ایجاد هیچگونه عارضه باعث روشن سازی پوست در ناحیه صورت و بدن می گردد. علاوه این دستگاه لیزر برای از بین بردن سایر رنگدانه ها مانند رنگدانه های ناشی از تاتوی قدیمی نیز قابل استفاده می باشد. و توسط اپراتور حرفه‌ای و دوره دیده با رعایت نکات بهداشتی و درمانی آماده خدمات رسانی به شما می باشد. لطفا برای گرفتن وقت لیزر موی زاید کلیک کنید.

سئوالات متداول

برند کرم ضد آفتاب و قیمت آن عملاً نقشی در اثرگذاری آن ندارد. توجه به گروه پوستی در انتخاب صحیح کرم ضد آفتاب بسیار پر اهمیت می باشد. برای افرادی که پوست‌های چرب و مستعد آکنه دارند، کرم ضدآفتاب فاقد روغن یا Oil Free مناسب می باشد و برای افرادی که پوست خشک دارند، انواع معمولی کرم ضد آفتاب مناسب تر است. SPF یا همان فاکتور حفاظتی در برابر آفتاب که معمولاً روی بسته بندی کرم های ضدآفتاب درج شده است عامل مهمی برای انتخاب صحیح کرم ضد آفتاب به حساب می‌آید. بهتر است پوست های روشن و حساس از کرم ضد آفتاب با  SPFبالاتر استفاده نمایند. همچنین کسانی که مواجهه ی بیشتری با نور آفتاب دارند نیز باید از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر استفاده نمایند.

با توجه به اینکه دستگاه رفع کک و مک یا لکه های پوستی که در کلینیک دکتر سبانوروزی مورد استفاده قرار می گیرد، جدیدترین و به روزترین دستگاه موجود در مارکت زیبایی به حساب می آید، بسیار هدفمند عمل کرده و به غیر از لکه های پوستی روی سایر قسمت‌های پوست و نواحی عمقی تر عملا هیچ اثری ندارد.

عدم شست و شو و دستکاری ناحیه لیزر شده برای ۲۴ ساعت بعد از انجام لیزر، پرهیز از مصرف دخانیات و الکل ۴۸ سال قبل از لیزر تا ۴۸ ساعت بعد و استفاده ی صحیح از کرم ضد آفتاب مناسب برای نواحی در معرض آفتاب جزوه اساسی ترین مراقبت های بعد از انجام لیزر رفع کک مک یا روشن کننده ی پوست می باشد.