فیلر لب چیست؟

تزریق فیلر لب یا ژل لب از حجیم سازی تا رفع چین و چروک

فیلر لب زمانی بهترین تجربه را برای شما خواهد داشت که توسط پزشک ماهر و با متریال درجه یک انجام می گیرد. در کلینیک دکتر سبا نوروزی تمامی تزریقات زیبایی با جدیدترین تکنیک های روز دنیا و بهترین مواد اولیه تزریق شود.
امروز تزریق فیلر برای رفع مشکلات آناتومیکی، رفع چین و چروک و حجم دهی به لب ها بسیار رواج پیدا کرده است. با ما همراه باشید تا اطلاعات صحیح و جامعی در خصوص تزریق ژل یا فیلر لب در اختیارتان قرار دهیم. در این مقاله همه چیز از جمله کاربردهای ژل لب، عوارض و مزایا و هزینه ی تزریقات به اختصار توضیح داده شده است .

تزریق فیلر لب

تزریق فیلر لب و تاثیر آن بر زیبایی

‏لب زیبا چه لبی است ؟

 لب زیبا به فرمی از لب گفته می‌شود که در آن تناسب بین حجم لب و دیگر اجزای صورت برقرار باشد. برای مثال برای صورت های بزرگ لب های حجیم و برای صورت های ظریف لبهای به نسبت باریک تر زیباتر می باشد. بعلاوه لب هایی زیبا در نظر گرفته می‌شوند که شادابی و طراوت داشته و فاقد هرگونه چین و چروک و خشکی باشند. در یک لب ایده آل، لب بالا باید کوچکتر از لب پایین باشد. این نسبت برای خانمها ١ به ۱.۲ میباشد. لب زیبا، هلالی شکل بوده و گوشه‌های لب متمایل به بالا هستند. لب زیبا در خط وسط بیشترین حجم را داشته به تدریج هرچه به سمت خارج می رویم باید حجم و طول لبها به تدریج کمتر شود. قله لب ایده آل M شکل بوده و این انحنای طبیعی برای بسیاری از افراد بسیار مطلوب در نظر گرفته می شود.

تزریق فیلر لب و تاثیر آن بر زیبایی

تزریق فیلر لب یا ژل لب چیست؟

فیلر یا پرکننده به موادی گفته می شود که برای حجم رسانی در نقطه‌ای از بدن تزریق می گردد. از شایع‌ترین انواع پرکننده یا فیلر می‌توان به ژل های هیالورنیک اسید اشاره کرد. به طور عامیانه به فیلرهای هیالورونیک اسیدی، ژل نیز گفته می‌شود. هیالورونیک اسید ماده ای است که به طور طبیعی در بدن همه انسان ها وجود دارد و به مرور زمان با گذشت سن تولید و مقدار این ماده در بدن کمتر می‌شود. در نتیجه تزریق فیلرهای حاوی هیالورونیک اسیدی علاوه بر حجم رسانی به یک ناحیه می‌تواند باعث رفع چین و چروک های ناشی از گذر زمان و افزایش سن نیز بشود. ژل یا فیلر لب که در دهه های اخیر بسیار محبوب و مورد توجه قرار گرفته است، می‌تواند با توجه به خواسته مراجعین، با روش های متفاوتی به اهداف مختلفی تزریق گردد. برای مثال، ژل لب روسی که تکنیک بسیار مورد استقبال در چند سال اخیر می باشد، شایع ترین تکنیک در تزریق لب است. در این روش ژل در جهت افزایش ارتفاع لبها و نه در جهت افزایش حجم لب تزریق می گردد. انواع دیگر تزریق فیلر لب، متد طبیعی میباشد که در آن شکل لب های طبیعی حفظ شده و فقط ابعاد لب افزایش می یابد. مهمترین دستاورد تزریق ژل به روش طبیعی، آبرسانی و کاهش چین و چروک لب ها می باشد. انواع دیگر متدهای تزریق ژل لب مانند متد عروسکی نیز برای افرادی که خواستار تغییرات فانتزی تر هستند، قابل انجام میباشد.

تزریق فیلر لب یا ژل لب به چه روش هایی انجام می شود

با توجه به فرم صورت و توقع مراجعین از تزریق لب، ژل لب یا فیلر با متد های مختلفی تزریق می گردد. در ادامه چند مورد از متدهای مورد استفاده در تزریق لب ها ذکر خواهد شد. 6 روش متداول که جزو پر طرفدار ترین و رایج ترین انواع تزریق ژل لب هستند، در ادامه ذکر شده است .
• لب روسی
• لب طبیعی
• لب عروسکی
• لب چاکدار
• لب سه دکمه
• لب رنگین کمانی

تزریق فیلر یا ژل لب چگونه انجام میشود؟

معمولاً قبل از تزریق فیلر، لب ها را بی حس می کنیم. این بی حسی می‌تواند به صورت تزریق با ماده لیدوکائین و یا به صورت موضعی با پمادهای بی حسی انجام شود. سپس ناحیه مورد تزریق با استفاده از محلول های ضدعفونی استریل شده و با سوزن های بسیار ظریفی ژل به لب تزریق می گردد. تزریق ژل لب چیزی میانگین بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به طول میانجامد. در انتها برای جلوگیری از ابتلا به عفونت و هر نوع عارضه، یک لایه نازک از پماد آنتی بیوتیکی روی لبها مالیده می شود.

تزریق فیلر یا ژل لب چگونه انجام میشود؟

تزریق فیلر لب یا ژل لب مناسب چه کسانی می باشد

افراد بالای ۱۸ سال که توقع واقع گرایانه از تزریق فیلر لب دارند، می توانند برای دستیابی به اهداف زیر تزریق فیلر لب را انجام دهند:
1. افزایش حجم لب ها
2. افزایش طول لبها
3. کاهش فاصله بین لب بالا و بینی
4. کاهش چین و چروک لبها
5. آبرسانی لب ها و افزایش طراوت لب ها
6. کمک به روشن کردن رنگ لب ها
7. اصلاح فرم لب ها در حالت خنده
8. اصلاح غیر قرینگی ها

تزریق فیلر لب یا ژل لب مناسب چه کسانی می باشد

تزریق فیلر لب یا ژل لب برای چه افرادی ممنوع است

خانم های باردار
– کسانی که عفونت ویروسی فعال مانند ضایعات تاولی تبخال در لب دارند.
– کسانی که در تزریقات قبلی دچار حساسیت به ماده فیلر شده اند.
– کسانی که سابقه نقص ایمنی دارند.

سئوالات متداول

در انجام تزریق فیلر لب مهارت پزشک همراه با استفاده از مواد مصرفی مناسب، شرط اولیه برای داشتن تزریق ژل مطلوب می باشد. برای داشتن لب هایی زیبا استفاده از فیلرهای ریز مولکول، انتخاب بسیار مناسبی است. انتخاب فیلر مناسب احتمال دفورمیتی، مهاجرت ژل و گوله گوله شدن را کاهش می‌دهد. عوارضی از قبیل کبودی و تورم مختصر پس از تزریق ممکن است برای افرادی که بدن حساسی دارند پیش بیاید، که بعد از گذشت مدت کوتاهی به طور خود به خودی برطرف میشود. یکی دیگر از عوارض ناشایع در تزریق ژل لب احتمال عفونت است. مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند سفالکسین و در افرادی که سابقه تبخال دارند، مصرف آسیکلوویر احتمال عفونت را نزدیک به صفر می کند.

  • عدم مصرف دخانیات و الکل ۴۸ ساعت قبل تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق
  • عدم دستکاری و شست و شوی لبها 24 ساعت بعد از تزریق 
  • مصرف آنتی بیوتیک مسکن و دارو ضد تبخال طبق دستور
  • اجتناب از میل کردن غذاهای داغ برای جلوگیری از احتمال گلوله شدن لب و تورم آن
  • ماساژ بسیار نرم و یکنواخت لبها برای داشتن لب های یکدست

برای افرادی که سابقه تزریق فیلر داشتند اما از فرم و حجم لبهای خود راضی نیستند، می توان از تزریق آنزیم هیالاز استفاده نمود. هیالاز حل کننده هیالورونیک اسید یا همان ماده موثر در ژل لب می باشد. خوشبختانه هیالاز اثر منفی روی بافت طبیعی لب ها ندارد. 

هزینه و ماندگاری ژل لب، کاملا بستگی به نوع برند مصرفی فیلر لب دارد. فیلر های رایج به طور میانگین ماندگاری بین۶ ماه تا یکسال دارند.

تزریق فیلر لب با توجه به حجم مصرفی فیلر و نوع آن برای افراد مختلف هزینه متفاوتی دارد. معمولاً فیلر های با کیفیت دانه های به نسبت ریزتر و ساختار منظم تری دارد و مراتب هزینه بالاتری هم دارند.

  امروزه فیلر یا ژل هایی که برای تزریق در ناحیه لب استفاده می‌شوند، همگی از نوع فیلر های موقت هستند و ماندگاری میانگین ۶ الی ١ سال دارد. این ماندگاری در افراد مختلف با توجه به سطح متابولیسم پایه متفاوت است. در افرادی که ورزشکار سنگین هستند، رژیم های سختی دارند و یا از دخانیات و الکل استفاده می کنند، ماندگاری فیلر به نسبت پایین‌تر است.