مزوتراپی

صفر تا صد در مورد مزوتراپی مو، چربی سوز و مزوفیلرها

مزوتراپی شامل تزریق مواد مغذی به لایه ی میانی پوست برای رسیدن به اهداف درمانی و جوانسازی است.

مزوتراپی یکی از بی‌خطرترین ،در عین حال موثرترین روش‌های مورد استفاده در حوزه سلامت و جوانسازی پوست و مو به حساب می‌آید. در ادامه این مقاله توضیحات کامل در خصوص پرکاربردترین انواع مزوتراپی داده خواهد شد.

 در انجام مزوتراپی از ویتامین و مواد مغذی خاصی استفاده می‌شود که به آنها کوکتل های مزوتراپی گفته می شود. کوکتل‌های مزوتراپی که در کلینیک پوست و زیبایی دکترسبا نوروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، جز بهترین و موثرترین کوکتل‌های مزوتراپی و مطابق با استانداردهای روز دنیاست.

مزوتراپی چیست؟

 مزوتراپی(Monotherapy)، که معادل فارسی آن میان درمانی است که شامل تزریق مواد اولیه موثر به لایه میانی پوست است. به این مواد اولیه موثر کوکتل‌های مزوتراپی می‌گوییم. کوکتل های مزوتراپی انواع مختلفی دارد. که بسته به هدف و خواسته ی مراجعین می توان از آنها استفاده نمود .

نحوه ی انجام مزوتراپی چگونه است ؟

برای داشتن مزوتراپی موثر، پزشک معالج شما را معاینه و از شما شرح حال اخذ می‌نماید. سپس با توجه به شرح حال اخذ شده و شرایط بالینی بهترین نوع کوکتل مزوتراپی را انتخاب می‌نماید. قبل از انجام مزوتراپی سطح پوست توسط پمادهای موضعی بی‌حس می گردد. و در آخر ماده ی مزوتراپی با سوزن های بسیار ظریفی به ناحیه ی مورد نظر تزریق می گردد.

1- انواع مزوتراپی های پوست

همانطور که قبلاً ذکر شد مزوتراپی انواع مختلفی دارد. از کوکتل‌های مختلف مزوتراپی می‌توان برای درمان ریزش مو، چاقی‌های موضعی، افزایش شفافیت و آبرسانی به پوست، همچنین تحریک تولید کلاژن سازی استفاده نمود. انواع کم تر رایج مزوتراپی شامل، مزوتراپی روشن کننده ناحیه زیر بغل و بیکینی مزوتراپی تراپی‌های ترمیم کننده زخم های مزمن، مزوتراپی کاهش پف چشم و مزوتراپی روشن کننده ی لب می باشد .

2- مزوتراپی مو

همانطور که قبل‌تر اشاره شد، مزوتراپی مو شامل تزریق کوکتل‌های مزوتراپی در ریشه مو می‌باشد. این کوکتل ها شامل انواع ویتامین ها، مواد عالی و در برخی موارد هورمون هستند. تزریق کوکتل‌های مزوتراپی سبب تحریک فولیکول‌های زنده مو شده و نتایجی از قبیل موارد زیر را شامل می‌شود.

کاهش و قطع ریزش موی پاتولوژیک

 • تحریک رشد مجدد مو
 • افزایش قطر و رنگدانه مو
 • کاهش خشکی کف سر

لازم به ذکر است سن، جنسیت و وضعیت بالینی و اطلاعات کسب شده بعد از معاینه دقیق، برای تعیین نوع کوکتل مصرفی بسیار حایز اهمیت می باشد. بهترین نتیجه از انجام مزوتراپی مو زمانی مشخص می‌شود که پزشک معالج شما، ابتدا وضعیت بالینی شما را ارزیابی نموده و سپس نوع کوکتل مصرفی را مشخص نمایند.

در مرکز پوست و زیبایی دکتر سبا نوروزی، قبل از اقدام به هرگونه مداخله درمانی و زیبایی مشاوره رایگان با پزشک انجام می‌شود. سپس با توجه به اطلاعات بالینی، معاینه دقیق و خواسته هر فرد برنامه درمانی منحصر به همان فرد طراحی و اجرا می‌گردد.

3- مزوتراپی چربی سوز

مزوتراپی چربی سوز شامل تزریق مواد حل کننده چربی به بافت چربی سطحی می‌باشد. حل کردن چربی موجود در سلول‌های چربی، سبب لاغری و کاهش بافت چربی نواحی مختلف مانند غبغب، گردن، شکم و پهلو می‌گردد. معمولاً برای جلوگیری از افتادگی و شلی پوست ناحیه دستکاری شده از کوکتل‌های چربی سوز حاوی سفت کننده پوست استفاده می‌شود. مزوتراپی چربی سوز بهترین روش برای افرادی است که متقاضی لاغری موضعی هستند. اما کاندید مناسبی برای جراحی‌های تخلیه چربی به حساب نمی‌آیند.

4- مزوفیلرها یا مزوتراپی‌های جوانساز

مزوفیلر ها یا همان مزوتراپی های جوانساز دسته گسترده‌ای از مزوتراپی‌ها را شامل می‌شوند. مزوفیلر ها معمولاً بر پایه هیالورونیک اسید هستند و می‌توانند به اهداف زیر به پوست تزریق گردند:

 •  آبرسانی عمقی پوست و رفع خشکی
 • افزایش شفافیت و درخشش پوست
 • کاهش چین و چروک‌های سطحی
 • رفع جای جوش همراه با سابسیژن یا میکرونیدلینگ (برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی اسکار مراجعه نمایید.)
 • لیفت غیر جراحی و طبیعی پوست
 • افزایش قوام و استحکام پوست

مزایای مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی که اکنون به طور قابل توجهی در حوزه سلامت و زیبایی استفاده می‌شوند، جزو بی‌خطرترین و موثرترین روش‌های درمانی در حوزه ی سلامت و زیبایی هستند. از مهمترین فواید مزوتراپی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • بی درد بودن
 • نداشتن دوره نقاهت
 • نتایج بسیار طبیعی ولی چشمگیر
 • امکان ترکیب با سایر روش‌های درمانی مانند بوتاکس ، میکرونیدلینگ ، سابسیژن ، PRP
 • بی عارضه بودن
 • نداشتن محدودیت سنی و جنسی

معایب مزوتراپی چیست؟

در واقع مزوتراپی هیچ عارضه جدی و خطرناکی ندارد. تنها موردی که می‌توان ذهن مراجعه کننده بعد از مزوتراپی را به خود درگیر کند، نیاز به تکرار و صبوری بعد از انجام مزوتراپی برای رسیدن به بهترین نتیجه می‌باشد.

سئوالات متداول

هزینه مزوتراپی با توجه به حجم ماده مصرفی و نوع کوکتل برای هر فرد متفاوت می‌باشد . معمولاً در جلسه مشاوره هزینه تقریبی مزوتراپی تخمین زده می‌شود

عدم شستشوی ناحیه دستکاری شده و استفاده از آنتی بیوتیک موضعی در نواحی که مورد دستکاری قرار گرفته است تنها مراقبت لازم برای بعد از انجام مزوتراپی به حساب می آید .

تنها عارضه‌ای که ممکن است بعد از تزریق ماده مزوتراپی در پوست رخ دهد ،قرمزی و تورم مختصر است که معمولاً طی گذشتن چند ساعت به طور خود به خودی برطرف می‌شود.