لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ

کیوسوئیچ یا لیزر کربن چیست؟

همه چیز در مورد کربن تراپی یا کیوسوییچ Q-Switch 

لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) بهترین و موثر ترین روش جهت رفع کک و مک، پاک کردن تتو و خالکوبی، روشن کنندگی زیر بغل و ژنیتال

داشتن پوست صاف، فاقد کک و مک یکی از مهمترین شاخصه های زیبایی و جوانی در جوامع مختلف است. ما در مرکز پوست و زیبایی دکتر سبا نوروزی با جدیدترین مدل های روز دنیا و بهترین دستگاه های لیزر این رویای دیرینه را به واقعیت تبدیل می نماییم.

پیشتر در خصوص ویژگی‌های پوست سالم توضیح داده شده است. زمانی که تجمع ملانین یا رنگدانه های پوستی از حد نرمال بالاتر می رود، پوست دچار کک و مک یا لکه های پوستی میشود. وجود کک و مک و لکه های پوستی به علت ظاهر نامناسب خود برای بسیاری از افراد ناپسند می باشد. لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) با هدف قرار دادن رنگدانه های اضافه پوست سپس شکستن آن ها موجب برطرف کردن کک و مک یا لکه های پوستی می شود.

لیزر کیوسوییچ یا کربن تراپی (Q_switch) چگونه عمل می کند؟

لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) به وسیله ی تاباندن اشعه مخصوص به پوست سبب شکستن رنگدانه های مولد کک و مک به اجزای کوچکترین می شود. پس از شکسته شدن رنگدانه های پوست به اجزای کوچکتر، این اجزا توسط جریان خون شناسایی شده و توسط سلول های خاصی که در خون وجود دارند جذب و دفع می گردند. در نتیجه لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) با خورد کردن رنگدانه های پوست سبب حذف لکه های پوستی مانند لکه های ناشی از آفتاب، کک و مک یا رنگدانه های ناشی از تاتو و خالکوبی می شود.

موارد استفاده لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) چیست؟

همانطور که قبل تر ذکر شد لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) سبب جذب هرگونه تجمع بیش از حد رنگدانه های مولد کک و مک میشود موارد استفاده از لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) شامل موارد زیر است.
  • حذف کک و مک
  • روشن و شفاف سازی ناحیه کدر یا سیاه شده مانند ژنیتالیا یا کشاله ران و زیر بغل
  • رفع لکه های ناشی از آفتاب
  • رفع لک های ناشی از اختلالات هورمونی مانند لکه های بارداری
  • پاک کردن خالکوبی ،تاتو و هاشور

جلسات لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) چگونه انجام میشود؟

لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) جز بی درد ترین و کم خطرترین انواع لیزر حساب می آید. با این حال برای داشتن جلسه درمانی آسان تر میتوان از پمادهای بی حسی موضعی در محل مورد نظر برای انجام لیزر استفاده نمود. جلسه ی درمانی با دستگاه لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) معمولاً بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه به طول میانجامد. در شروع پوست توسط محلول مناسبی ضدعفونی شده؛ سپس ناحیه مورد نظر توسط ماده سیاه رنگی پوشانده می شود. این کارسبب می گردد جذب نیرو در ناحیه مورد نظر بیشتر شده و عملکرد دستگاه لیزر بهبود یابد. در پایان ناحیه لیزر شده پاک گردیده و با لایه بسیار نازکی از پماد ضد التهاب پوشانیده می شود. سپس مراجعه کننده می تواند به فعالیت روزمره خود برگردد. معمولاً برای حصول بهترین نتیجه نیازمند تکرار جلسات لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) هر یک الی یک ماه و نیم هستیم.

لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) برای چه افرادی قابل انجام می‌باشد؟

خوشبختانه به علت بی ضرر بودن لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) استفاده از این دستگاه هیچگونه محدودیت سنی ندارد. دستگاه رفع لکه های پوستی که در کلینیک پوست و زیبایی دکتر سبانوروزی استفاده می گردد، جزو جدیدترین و به روز ترین دستگاهای لیزر موجود در مارکت زیبایی محسوب می شود و کمترین میزان عوارض و بیشترین اثربخشی را در بین دستگاههای هم گروه خود دارد. این دستگاه برای رفع سیاهی،کک و مک و پاک کردن تتو و خالکوبی قابل استفاده می باشد.

چه افرادی نمی توانند از دستگاه لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) استفاده نمایند؟

  • افرادی که در ناحیه مورد نظر برای انجام لیزر عفونت ویروسی یا باکتریایی فعال دارند.
  • خانم های باردار
  • کسانی که در جریان دستکاری های قبلی دچار گوشت اضافی یا کلویید شده اند.
  • رفع خالکوبی و تاتو
تتو یا خالکوبی همانطور که از اسم آن مشخص است، با ورود رنگدانه های مصنوعی به لایه زیر پوست ایجاد می‌شود. لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) با هدف قرار دادن رنگدانه های موجود در خالکوبی و شکستن آنها می‌تواند باعث محو شدن تتو یا خالکوبی های قدیمی شود. هرچه رنگ خالکوبی تیره تر باشد و ناحیه وسعت موردنظر وسعت بیشتری را شامل شده باشد، نیاز به تعداد جلسات بیشتری برای حذف تاتو یا خالکوبی با دستگاه لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) داریم.

سئوالات متداول

همانطور که قبلا ذکر شد، دستگاه لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) جزو کم خطر ترین دستگاه های موجود در مارکت زیبایی می باشد. با این حال عوارض سطحی از قبیل قرمزی مختصر و سوزش چند ساعت بعد از استفاده از لیزر ممکن است اتفاق بیفتد. که البته به راحتی با استفاده از پمادهای ضد التهاب قابل کنترل میباشد. خوشبختانه لیزر کربن تراپی یا کیوسوییچ (Q_Switch) تاثیری روی لایه های عمیق تر از پوست و ارگانهای داخلی بدن ندارد.

حتما یک روز قبل از مراجعه استحمام نموده و ناحیه مورد نظر را شیو نمایید. استفاده از دخانیات و الکل را از یک روز قبل از مراجعه برای انجام لیزر را متوقف کنید. از آفتاب گرفتن و تحریک پوست یک هفته قبل از انجام لیزر پرهیز نموده و مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین را یک هفته قبل از انجام لیزر قطع نمایید.

از شستشو ناحیه لیزر شده تا ۲۴ ساعت بعد از انجام لیزر پرهیز نمایید. استفاده از محلول های ترمیم کننده مانند کرم های ضدآفتاب و محلول‌های حاوی ویتامین C روند  ترمیم پوست  شما را سرعت می بخشد. از آفتاب گرفتن و تحریک پوست یک هفته بعد از انجام لیزر جداً خودداری نمایید.

هزینه انجام لیزر کیوسوئیچ یا کربن تراپی با توجه به وسعت و عمق ناحیه مورد دستکاری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و معمولاً طی جلسه حضوری مشاوره و  قبل از انجام  کار تخمین زده می شود.